Wybierając się pierwszy raz na wyprawę w góry zaczynasz zadawać sobie wiele pytań. Jakiego sprzętu potrzebuję? Ile wody zabrać? Czy mogę wędrować w dżinsach?
Początkowo wspinaczka może wydawać się przytłaczająca. Ale pamiętaj o tym – każdy doświadczony teraz turysta kiedyś był tylko początkującym, sznurując buty na pierwszą wędrówkę.
Aby przyspieszyć Twoją wędrówkę, zebraliśmy 10 najważniejszych przydatnych wskazówek dotyczących wędrówek, abyś mógł się spakować, odpowiednio ubrać i śmiało ruszyć na szlak.
1. NAUCZ SIĘ ŻARGONU
Wraz z każdym nowym hobby pojawia się zalew nieznanej terminologii i żargonu. Oczywiście nauka żargonu przychodzi z czasem, ale oto kilka terminów turystycznych, które warto znać, zanim zarzucisz plecak i wyruszysz w drogę.
PUNKT STARTOWY: Miejsce, w którym uzyskujesz dostęp do szlaku. Zazwyczaj jest to miejsce, w którym parkujesz pojazd.
OPŁATA ZA WSTĘP: Niektóre obszary i tereny rekreacyjne wymagają zazwyczaj niewielkiej opłaty za dostęp do obszaru. Często możemy się z nimi spotkać na terenach objętych ochroną, parków narodowych lub krajobrazowych. Opłaty za wstęp w ciągu dnia są zwykle pobierane na początku szlaku. Zdarza się, że w niektórych miejscach ze specjalnie przygotowanymi ścieżkami dydaktycznymi dla turystów, wcześniej należy zrobić rezerwację.
SZLAKI PĘTLOWE: Trasy, które zaczynają się i kończą w tym samym miejscu szlaku tworząc tym samym pętle. Szlaki te zazwyczaj są tak skonstruowane, że pozwalają na powrót do punktu wyjściowego inną trasą i tylko na niektórych odcinkach szlak może się powielać. Przykładem takich szlaków są chociażby ścieżki dydaktyczne poprowadzone po torfowiskach lub szlaki wokół akwenów.
TRASY TAM I Z POWROTEM: Szlaki, które zaczynają się i kończą w tym samym miejscu, w obie strony idzie się tą samą trasą. Po dotarciu do celu musisz zawrócić (zwykle w miejscu idealnym na lunch) i wrócić tą samą drogą, którą przyszedłeś.
SZLAKI Z PUNKTU A DO B: Szlaki, które zaczynają się w jednym miejscu i kończą w zupełnie innym. Zazwyczaj wymaga to zorganizowania transportu wahadłowego lub osoby, która przyjedzie po Ciebie aby zabrać Cię z powrotem. Z przykładem takiego szlaku możemy spotkać się chociażby wędrując Wąwozem Samaria na Krecie.
OZNACZENIA SZLAKÓW: Na szlakach często spotkamy oznaczenia zarówno w formie klasycznych kolorów, jak i różnego rodzaju innych znaczników/markerów. Obie formy pozwalają wędrowcom podążać właściwą ścieżką. Wyznacznikami szlaku mogą być również pomalowane prostokąty, a nawet stosy kamieni zwane kopcami ułożone wzdłuż szlaku.
2. LOKALIZACJA, LOKALIZACJA, LOKALIZACJA
Zanim wyruszysz, poświęć trochę czasu na wybranie wędrówki idealnej dla początkujących. Istnieje wiele świetnych stron internetowych i aplikacji, które pozwalają filtrować trasy według trudności, długości, przewyższenia i podobnych parametrów tego typu. Ponieważ dopiero zaczynasz, wybierz wędrówkę, która jest uważana za łatwą, ma poniżej 10 kilometrów długości i nie ma dużych przewyższeń (nie więcej niż 100-200 metrów przewyższenia).
Kiedy już wybierzesz trasę, zapoznaj się z nią przed tym wielkim dniem żebyś zawsze wiedział gdzie się znajdujesz. Jeśli nie wiesz, jak czytać mapę, poświęć trochę czasu na poszukanie informacji w internecie (jest tam wiele pouczających filmów). Albo jeszcze lepiej, rozważ wzięcie udziału w kursie „wprowadzenie do nawigacji”. Tego typu warsztaty prowadzone są w wielu miejscach chociażby przez znanych podróżników. To także świetny sposób na poznanie nowych znajomych!
Mapy offline i systemy GPS / nawigacyjne są wygodne, ale nie zawsze niezawodne. Dlatego zalecamy zabranie ze sobą papierowej mapy. Wybierz powlekaną, wodoodporną mapę (jeśli jest taka opcja). Możesz również wydrukować własne w domu, ale pamiętaj, aby umieścić je w wodoodpornej torbie, aby odrobina deszczu, przeciekająca butelka z wodą lub ciężko wypracowany pot nie zrujnowały mapy (i potencjalnie całego dnia).
WSKAZÓWKA: Rozważ zakup map lokalnie na szlaku czy w schroniskach. Lokalsi mają bogatą wiedzę, którą po prostu uwielbiają się dzielić. Ponadto mogą oferować informacje najbardziej aktualnie, które mogą pomóc Ci na szlaku (np. czy są jakieś powalone drzewa lub zamknięte szlaki).
3. ZBADAJ OBSZAR I POGODĘ
Łąki, lasy i tereny mieszane to świetne miejsca na mały spacer w terenie. Ale mogą się znacznie różnić pod względem pogody, dzikiej przyrody i potencjalnych zagrożeń, dlatego ważne jest, aby zorientować się, czego się spodziewać w obszarze, po którym planujesz wędrować. Czy są tam niedźwiedzie lub inne niebezpieczne zwierzęta? Czy możliwe są gwałtowne burze lub spadające skały? Czy powinienem przygotować się na ekstremalne upały czy ulewny deszcz? Poświęć trochę czasu na poszukiwanie informacji, aby lepiej się przygotować, i zawsze sprawdzaj na bieżąco pogodę, aby odpowiednio zaplanować przygodę.
WSKAZÓWKA KEEN: Odpowiednie dostosowanie wędrówki do panujących warunków pogodowych jest jednym z najważniejszych aspektów udanej wędrówki. Sprawdź prognozę pogody w dniu swojej wędrówki za pośrednictwem zaufanej pogodynki. Nawet jeśli jest niewielka szansa na deszcz, weź właściwy sprzęt. Jeśli prognoza sugeruje coś, do czego nie masz odpowiedniego sprzętu, wstrzymaj się i wybierz lepszy dzień na wypróbowanie tego szlaku.
4. SPAKUJ 20 NIEZBĘDNYCH RZECZY
Przez lata opracowywano listę niezbędnych rzeczy do przygód na świeżym powietrzu. Z biegiem lat lista ewoluowała, ale nadal ma fundamentalne znaczenie dla przygotowania się do wyjazdu na zewnątrz. Od wystarczającej ilości jedzenia i wody po ochronę przed słońcem i awaryjne artykuły pierwszej pomocy, przedstawiamy Wam podstawową listę wyposażenia podczas letniego wypadu w góry.
- mapa
- kompas / GPS
- dokumenty identyfikacyjne np. dowód osobisty
- telefon komórkowy z naładowaną baterią i wpisanym numerem do rodziny pod skrótem ICE lub dodatkowo zainstalowaną aplikacją pozwalającą na szybkie wezwawnie pomocy (np."Ratunek" TOPR'u)
- ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne
- zapasowa ciepła odzież
- czapka inne nakrycie głowy (lato - przeciwudarowe)
- obuwie pełne (za kostkę)
- latarka z zapasowymi bateriami
- zapałki
- kawałek taśmy typu power tape (do łatania dziur i mocowania)
- sznurek pomocniczy (tzw. repsznur)
- scyzoryk wielofunkcyjny
- apteczka
- kremy ochronne
- środki higieny osobistej (wielodniowe wyprawy)
- śpiwór (wielodniowe wyprawy)
- wysokoenergetyczne jedzenie (słodycze, orzeszki)
- worki foliowe (ochrona rzeczy przed zamoknięciem, przetrzymywanie śmieci itp)
- zimne napoje
WSKAZÓWKA KEEN: Nasz 21 kluczowy element w KEEN to niewielka gotówka. Dobrze jest mieć ją na wypadek, gdyby pojawiła opłata za wstęp na szlak w ciągu dnia, o której wcześniej nie wiedziałeś (pamiętaj, że nie zawsze wszędzie będziesz mógł zapłacić kartą).
5. WYBIERZ ODPOWIEDNI SPRZĘT
Kiedy zaczynasz wędrować po górach, zebranie całego sprzętu może wydawać się nieco kłopotliwe. Buty trekkingowe, bukłaki, odzież z filtrem SPF, ochrona przeciwdeszczowa, - lista jest długa. Chociaż cały ten sprzęt może być pomocny, gdy zaczynasz, naprawdę potrzebujesz tylko kilku rzeczy.
Ważne, aby obuwie, które masz dobrze pasowało, i było wygodne. W KEEN wiemy co nieco o właściwościach odpowiednich butów turystycznych i sandałów. Niezależnie od tego, czy wędrujesz po wilgotnych lasach, czy w suchym i zakurzonym terenie, dobre obuwie powinno być Twoim priorytetem, jeśli chodzi o sprzęt turystyczny. W końcu twoje stopy są mocno zaangażowane w to zadanie. Zapoznaj się z naszą poradą dotyczącą wyboru właściwego rozmiaru butów trekkingowych, aby znaleźć idealną parę butów na szlak lub, sandałów turystycznych.
Wygodna odzież to podstawa. Jasne, fantazyjne ubrania na wędrówki z zabezpieczeniami SPF i idealnie rozmieszczonymi kieszeniami są cudowne, ale na początek wybierz po prostu odzież, którą łatwo się wkłada i najlepiej nie jest bawełniana. (Kiedy bawełna zwilża się od potu, może powodować otarcia i podrażnienia, a przy tym jest wręcz lepka). Wybierz materiały syntetyczne. Odzież treningowa nadaje się do tego najlepiej!
Porządny plecak i 20 niezbędnych rzeczy to podstawa. Dopóki nie możesz zainwestować w plecak przeznaczony na wędrówki, po prostu używaj tego, co masz. Spróbuj znaleźć taki z wyściełanymi szelkami i zewnętrznymi kieszeniami. Pomoże Ci to uniknąć bólu ramion i zapewni łatwy dostęp do butelki z wodą i przekąsek.
W razie potrzeby spakuj również sprzęt dostosowany do warunków pogodowych lub regionu. Jest zimno i zaczyna mżyć? Zapakuj kurtkę przeciwdeszczową, ciepłą czapkę i rękawiczki.
6. UDOSTĘPNIJ SWOJE PLANY PODRÓŻY
Zawsze pamiętaj, aby udostępnić swoją trasę i plan wędrówki komuś znajomemu. Gdyby coś się stało, ważne jest, aby znajomy lub członek rodziny wiedział, dokąd się wybierasz i kiedy prawdopodobnie wrócisz. Wychodząc ze schroniska podajemy cel naszej wędrówki, a jeśli mamy do tego schroniska wrócić, to także przewidywaną godzinę powrotu. Jeśli okoliczności zmuszą nas do zmiany planu i nocujemy w innym schronisku, poprośmy gospodarza o powiadomienie o tym schroniska, w którym nas oczekują.
7. POZNAJ GÓRSKĄ ETYKĘ
Po kilku wędrówkach znajomość górskiej etyki stanie się Twoją drugą naturą, ale zanim wyruszysz na szlak, ważne jest, aby zrozumieć jej podstawy. Od pozdrawiania turystów po ustępowanie podczas wspinaczki pod górę, znajomość manier na szlaku jest koniecznością. Poniżej kilka ważnych na szlaku zasad:
- Chodzimy tylko po szlakach
- Szanujemy naturę w naszym otoczeniu
- Pozdrawiamy innych turystów na szlaku
- Nie chodzimy po górach nocą
- Nie zrzucamy kamieni ze szlaków w dół
- Nie zostawiamy z tyłu osoby w potrzebie
- Schroniska traktujemy z odpowiednim szacunkiem
8. NIE ZOSTAWIAJ PO SOBIE ŚLADU
Jasne, wędrówki to spędzanie czasu na świeżym powietrzu i napełnianie płuc świeżym górskim powietrzem, ale chodzi też o robienie tego w sposób odpowiedzialny. 7 zasad „Leave No Trace” to wytyczne, które pomagają ludziom zminimalizować ich wpływ na otoczenie, jednocześnie ciesząc się jego blaskiem. Przed pierwszą wędrówką spędź chwilę na poznaniu zasad, aby przygotować się do spakowania śmieci, odpowiedniej utylizacji ludzkich odchodów by z szacunkiem cieszyć się dziką przyrodą.
9. DOBIERZ ODPOWIEDNIE TEMPO
Jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w wędrówkach jest możliwość odkrywania odległych miejsc, do których mogą Cię zabrać tylko stopy. Dlatego nie powinieneś z tym przesadzać. Niektórzy nowi wędrowcy chcą iść na całość i popełniają błąd, zaczynając od zbyt wielu kilometrów, zbyt dużego przewyższenia lub rozpoczynając wszystko w wyczerpującym tempie. Pamiętaj, aby zacząć powoli i pozwolić sobie na doświadczenie wędrówki. W ten sposób będziesz się dobrze bawić (a twoje ciało nie będzie tak wycieńczone, aby nie móc znowu wędrować w następny weekend).
10. CIESZ SIĘ DOŚWIADCZANIEM
Pamiętaj, aby zatrzymać się i podziwiać otaczająca przyrodę, czy powąchać kwiaty. Na serio. Nie ma pośpiechu. Staraj się być obecny i cenić swój czas na łonie natury. Od czasu do czasu zrób sobie przerwę, rozejrzyj się i otwórz wszystkie zmysły na fascynujący, niesamowity i cudowny świat, który nazywamy naszym domem.
Miłej wędrówki!
Autor: KEEN
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi