Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

Jak idealnie dobrać rozmiar butów trekkingowych?

PoradyJak idealnie dobrać rozmiar butów trekkingowych?

W przypadku każdego buta dopasowanie jest ważne. Ale w przypadku butów turystycznych jest to ważne podwójnie.

Jeśli czytaliście książkę lub oglądaliście film Wild, prawdopodobnie pamiętacie co źle dopasowana para butów zrobiła ze stopami Cheryl Strayed, gdy wędrowała po Pacific Crest Trail (ostrzeżenie: było bardzo źle). Naprawdę nie chcemy, aby przytrafiło się to Tobie. Wystarczy tylko poświecić trochę czasu na przygotowanie się do wędrówki, ostrożnie robiąc zakupy
U nas w KEEN specjalnie zatrudniliśmy kinezjologa (określenie eksperta od ludzkiego ciała i jego ruchów). Jest nim KEENezjolog Kenny. Pomaga nam on zrozumieć, jak tworzyć buty, które zapewnią maksymalną możliwą aktywność i wygodę. Pomaga nam również dokładnie zrozumieć, co oznacza „idealne dopasowanie”. Poniżej przedstawiamy 16 wskazówek od Kenny'ego, jak znaleźć parę butów turystycznych, które naprawdę pasują do Ciebie.
Buty trekkingowe Keen Targhee gwarantuja swietna przyczepnosc

ZAKUPY W SKLEPIE STACJONARNYM?

Fizyczna wizyta w sklepie to najlepsza opcja, ponieważ przymierzanie butów to jedyny sposób, aby naprawdę wiedzieć, czy pasują do stóp. (Kiedy to czytasz może to być trudne. Jeśli więc chcesz kupić buty online, przejdź do sekcji ONLINE poniżej). Oto, co musisz wiedzieć:
 1. Przygotuj się zanim wyjdziesz z domu. Najpierw upewnij się, że obciąłeś paznokcie u nóg (poważnie!) Zabierz ze sobą skarpetki, w których planujesz wędrować. Jeśli używasz wkładek lub ortezy, również je weź.
 2. Przynieś (lub załóż) swoje stare buty. Specjalista od obuwia może się wiele dowiedzieć o tym, jak chodzisz widząc stare, zniszczone buty, które pokonały wiele kilometrów.
 3. Kupuj w późniejszych godzinach. Stopy z biegiem godzin stają się coraz większe, a tym bardziej, gdy dużo chodzisz. Przymierzanie butów później w ciągu dnia da ci lepsze wyczucie, jak będą pasować na szlaku.
 4. Zaufaj ekspertom. W sklepie specjalista sprzedaży pomoże znaleźć idealne dopasowanie buta do stopy. Oprzyj się na jego wiedzy, zadawaj pytania i poznaj jego opinię na temat dopasowania.
 5. Pamiętaj, że rozmiar nie wszędzie jest taki sam. Różne marki lub modele butów mogą pasować w inny sposób, nawet jeśli są oznaczone tym samym rozmiarem. Jedynym sposobem, aby się upewnić, jest przymierzenie ich.
 6. Nie zatrzymuj się na pierwszej parze. Wypróbuj kilka różnych, modeli i marek, aby znaleźć taki, który najlepiej pasuje do Twojej stopy. Możliwe, że dojdziesz nawet do piątej pary (lub więcej!), zanim znajdziesz idealne dopasowanie.
 7. Poczekaj na „efekt Kopciuszka”. But nie powinien uwierać Cię w żadnym miejscu – potrzebna jest dobrze i bezpiecznie dopasowana pięta i dużo miejsca w palcach. Zaufaj nam, dowiesz się o tym, kiedy to poczujesz.
 8. Wykonaj „test na palcach”. Stań na palcach w butach, aby palce u nóg mogły się rozsunąć i sprawdź czy nie uderzają w czubek ani w górę buta. Delikatnie kopnij w coś lub skorzystaj z pochyłego podłoża, aby sprawdzić czy masz wystarczająco dużo miejsca na palce.
 9. Zablokuj piętę. Sprawdź, czy pięta się unosi lub ześlizguje, stawiając stopę pod różnymi kątami lub wchodząc po schodach. Upewnij się, że dobrze i ciasno zawiązałeś sznurowanie. Bezpieczna i stabilnie osadzona pięta jest bardzo ważna dla wygody na szlaku.
 10. Kup odpowiedni but pod daną wyprawę. Dopasuj buty do zaplanowanej aktywności. Jednodniowe wędrówki, wspinaczka wysokogórska, pokonanie całego szlaku Pacific Crest, podobnie jak Cheryl - wszystkie wymagają innego zestawu właściwości buta.
 11. Przetestuj je w domu. Większość sprzedawców detalicznych ma zasady dotyczące zwrotów, które pozwalają na lekkie noszenie zakupionych butów w domu przez określony czas. Po prostu upewnij się, że buty idealnie pasuję do Twojej stopy. Przeczytaj politykę zwrotów KEEN tutaj
Keen w swojej ofercie ma wiele ciekawych modeli trekkingowych

ZAKUPY INTERNETOWE (ONLINE)?

Nie możesz dotrzeć do sklepu? W porządku, możesz kupować buty turystyczne online. Wszystkie powyższe zasady dopasowania nadal obowiązują, ale musisz wykonać kilka dodatkowych kroków:
 1. Zmierz stopę! Przy zakupach online znajomość rozmiaru i kształtu stopy jest bardzo ważna. Większość witryn internetowych ma tabelę konwersji do pomiaru stopy w domu w calach lub centymetrach. Nie zakładaj, że znasz swój rozmiar stopy. Przyrost lub utrata masy ciała, ciąża, urazy i inne czynniki mogą zmienić kształt i rozmiar stopy. Lepiej zmierzyć stopę zaraz przed zakupem.
 2. Zmierz obie stopy, a nie tylko jedną. Masz dwie stopy i niekoniecznie są tego samego rozmiaru. Dokładne pomiary pomogą Ci wybrać odpowiedni rozmiar.
 3. Poszukaj solidnych porad w recenzjach. Przeczytaj recenzje online, aby zobaczyć, co inni kupujący myśleli o butach, które oglądasz. Możesz być zaskoczony pomocnymi opisami i osobistymi historiami, które ludzie publikują na temat swoich butów. Ale pamiętaj, obuwie to bardzo osobista sprawa. Pozytywne recenzje mogą wpłynąć na Twoją decyzję, ale nie powinny być jedynym czynnikiem.
 4. Jeśli nie możesz się zdecydować, zamów dwa rozmiary lub modele. Porównanie butów obok siebie może być najlepszym sposobem na ich ostateczny wybór. Kiedy nie możesz zdecydować się na rozmiar lub model buta możesz zakupić kilka par a potem zwrócić te niepotrzebne.
 5. Keen Explore swietnie sprawdzi sie na lesnych sciezkach
  Gotowy na zakupy? Poczytaj blogowe recenzje doświadczonych testerów butów Venture lub Explore na blogu lub poznaj nasze inne nowości

  Autor: Keen

2020-08-27
Pokaż więcej wpisów z Sierpień  #160;2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel