Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

6 wskazówek dotyczących samodzielnego biwakowania

Porady6 wskazówek dotyczących samodzielnego biwakowania

Tylko Ty, przyroda i godziny wolnego czasu. Kemping w pojedynkę to satysfakcjonujący sposób na kontakt z przyrodą, odkrywanie nowych miejsc i doświadczanie natury na własnych warunkach. Ale dla wielu osób to wyjście ze strefy komfortu może być trudne do przełamania.

A jeśli tymi osobami są kobiety, samotne biwakowanie dla kobiet może być nie tylko onieśmielające, ale wręcz przerażające. Na szczęście, przy odrobinie przygotowań, ćwiczeń i kilku głębokich oddechów, samotne biwakowanie może być wspaniałą przygodą dla każdego, kto chce spróbować. Aby upewnić się, że jesteś gotowy, aby wyruszyć w tę podróż sam (i w pełni cieszyć się podróżą), przygotowaliśmy listę ważnych pytań, które możesz sobie zadać, abyś mógł wyruszyć w podróż z poczuciem, że jesteś odpowiednio przygotowany.

JAKIEGO SPRZĘTU POTRZEBUJĘ?

Aby wyruszyć na własną rękę, musisz spakować odpowiedni sprzęt, aby zachować bezpieczeństwo, pewność siebie i oczywiście dobrze się bawić. Dobra wiadomość jest taka, że to Ty podejmujesz wszystkie decyzje — więc to, czy zdecydujesz się spać w hamaku czy namiocie, czy gotować przy ognisku, czy na kuchence kempingowej, zależy wyłącznie od Ciebie.

Każdy, kto podróżuje samotnie, powinien także zabrać ze sobą zestaw dziesięciu niezbędnych rzeczy — torbę zawierającą takie rzeczy, jak apteczka i latarka, które pozwolą zachować bezpieczeństwo podczas biwakowania. Chociaż ta lista została pierwotnie opracowana z myślą o przetrwaniu we wspinaczce górskiej i z plecakiem, narzędzia te zapewniają coś więcej niż tylko zaradność w sytuacjach awaryjnych, zapewniają spokój ducha (a to absolutna konieczność, jeśli chodzi o biwakowanie w pojedynkę).

Lista dziesięciu niezbędnych rzeczy przedstawia się następująco:

1. Nawigacja - mapy, kompasy, systemy GPS

2. Ochrona przeciwsłoneczna - okulary przeciwsłoneczne, kremy do opalania, kapelusze/czapki z daszkiem

3. Izolacja - kurtka, czapka, rękawiczki, ochrona przeciwdeszczowa i bielizna termiczna

4. Oświetlenie - latarki, czołówki

5. Zestaw pierwszej pomocy - apteczka

6. Ogień - zapałki, zapalniczki, podpałka

7. Zestaw naprawczy i narzędzia - taśma klejąca, nóż, śrubokret, nożyczki

8. Żywienie - jedzenie

9. Nawilżenie - woda i środki do uzdatniania wody

10. Schronienie awaryjne - namiot, koc ratunkowy, plandeka, płachta biwakowa

Chociaż wygodne i zapewniające wsparcie obuwie jest koniecznością dla każdego obozowicza, jest ono szczególnie ważne w przypadku podróży w pojedynkę. Nie tylko będziesz samodzielnie rozbijać obóz, ale będziesz potrzebować butów, w których będziesz mógł z łatwością poradzić się w każdej sytuacji. Dzięki wyjątkowo wspierającej, stabilnej cholewce i wbudowanemu flexowi w okolicach palców, nasza wodoodporna kolekcja RIDGE FLEX dla kobiet, mężczyzn i dzieci zapewnia stopom wygodę i ochronę przed żywiołami. W cieplejsze dni wybierz zamiast tego sandały i sprawdź naszą klasyczną kolekcję NEWPORT dla mężczyzn i kobiet. Są standardowo wyposażone w przyczepną podeszwę zewnętrzną i ochronę palców, dzięki czemu możesz z łatwością wybrać się na szlak, nad wodę lub rozbić pożyczony namiot.

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI POWINIENEM ĆWICZYĆ PRZED WYJAZDEM?

Jeśli nigdy nie korzystałeś z płachty biwakowej w namiocie, nie zapalałeś kuchenki kempingowej ani nie zmieniałeś opony w samochodzie, czas na trening jest przed wyjazdem. W ten sposób z łatwością dotrzesz do swojego obozu, rozstawienie będzie proste i będziesz mógł dotrzeć do ważniejszych rzeczy, na przykład zanurzenia palców w pięknym, błękitnym jeziorze w pobliżu.

Jeśli masz szczęście znać profesjonalistę zajmującego się kempingiem, rozważ poproszenie go, aby nauczył Cię podstaw. W Internecie można znaleźć także mnóstwo filmów instruktażowych dotyczących biwakowania, które zawierają instrukcje dotyczące nauki umiejętności na świeżym powietrzu. Aby uzyskać bardziej dogłębny sposób ćwiczenia i doskonalenia gotowości na świeżym powietrzu, rozważ wzięcie udziału w zajęciach lub kursie przed wyjazdem, aby zwiększyć swoją pewność siebie.

Ale co, jeśli uważasz, że musisz poćwiczyć część dotyczącą samotnego spania na zewnątrz? Cóż, zawsze możesz pobyć w okolicy, aby zobaczyć, jak to jest rozbić namiot i spać na dmuchanym materacu. Możesz też ułatwić sobie biwakowanie w pojedynkę, zaczynając od jednej nocy na pobliskim kempingu. Następnie możesz pobyć nawet przez kilka nocy w bardziej odległych lokalizacjach. A praktyka czyni mistrza, prawda?

JAKIE KROKI POWINIENEM PODJĄĆ, ABY ZACHOWAĆ BEZPIECZEŃSTWO?

Dla wielu osób, które dopiero zaczynają przygodę z biwakowaniem w pojedynkę, jest to duże wydarzenie. Oprócz upewnienia się, że masz pewność co do podstawowych umiejętności przetrwania na świeżym powietrzu, zawsze pamiętaj o poinformowaniu kogoś o miejscu, w którym planujesz rozbić obóz, dacie podróży i przewidywanym czasie powrotu. Przyjaciel KEEN, Jim Couch, miłośnik spędzania czasu na świeżym powietrzu i przewodnik górski, zawsze dzieli się swoim planem podróży, zanim wyruszy. Ponieważ od końca lat 70. podróżuje samotnie, ma wybrany numer w swoim systemie i korzysta z szablonu, aby wysyłać e-mailem szczegóły swojej podróży. „Posiadanie dobrze przemyślanego i jasnego planu wyjazdu z osobą odpowiedzialną zapewnia każdemu spokój ducha. Twoi przyjaciele i rodzina poczują się lepiej, wiedząc, dokąd idziesz i co zrobić, jeśli nie wrócisz na czas. Będziesz mógł lepiej cieszyć się czasem spędzonym sam na sam, wiedząc, że ktoś w domu cię wspiera”. Kiedy już nabierzesz wprawy, prawdopodobnie poczujesz się o wiele bezpieczniej, grając solo.

Na kilka dni przed planowanym wyjazdem w trasę upewnij się, że Twój pojazd jest w dobrym stanie. Przed wyjazdem na teren pozbawiony sieci komórkowej sprawdź, czy koło zapasowe jest w dobrym stanie i napompowane, czy masz zestaw narzędzi i podnośnik samochodowy oraz czy zbiornik paliwa jest możliwie pełny.

Podziwiamy widoki podczas campingu w pojedynkę

GDZIE POWINIENEM SIĘ UDAĆ?

Kemping lub przygoda z plecakiem – możesz obozować solo niemal wszędzie. Jedyny wymóg? Abyś czuł się bezpiecznie i przygotowany na obóz. Kemping na polu kempingowym to świetny sposób na przetestowanie biwakowania w pojedynkę. Wiele kempingów ma udogodnienia, pomocnych gospodarzy lub innych obozowiczów, którzy mogą pomóc, jeśli będziesz czegoś potrzebować. Jeśli szukasz prawdziwej samotnej wycieczki, najlepszym rozwiązaniem może być biwak lub krótka wycieczka z plecakiem. I tak, biwakowanie w pojeździe to nadal biwakowanie!

Wskazówka KEEN: Aby podczas pierwszej samotnej podróży poczuć się zrelaksowanym i bezpiecznym, zalecamy wypróbowanie miejsca, w którym już byłeś. W ten sposób poznasz okolicę, wiesz jak się tam dostać i czego się spodziewać.

CO POWINIENEM ZROBIĆ KIEDY TAM DOTRĘ?

Jedną z absolutnie najlepszych rzeczy w biwakowaniu w pojedynkę jest całkowita kontrola nad planem podróży. Chcesz wypić cztery filiżanki kawy podczas czytania w hamaku? Zrób to. A co powiesz na przyjemną, długą wędrówkę, po której nastąpi odmładzająca kąpiel w gorących źródłach? Kemping w pojedynkę to okazja, aby spędzić trochę czasu ze sobą, więc śmiało i rób, co chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz. (Ale oczywiście zawsze pamiętaj o przestrzeganiu 7 zasad nie pozostawiania śladów!)

Niezależnie od tego, czym zdecydujesz się wypełnić swój czas, pamiętaj o dodaniu potrzebnego sprzętu do swojej listy pakowania. Czytnik Kindle? Zestaw do akwareli? Wyśmienite jedzenie na fantazyjny posiłek na kempingu? Kemping w pojedynkę to świetna okazja, aby znaleźć trochę czasu dla siebie.

A CO JEŚLI SIĘ PRZESTRASZĘ?

Kiedy biwakujesz z przyjaciółmi, niesamowite odgłosy pohukiwania sów i szelestu liści nie są wcale takie straszne. Ale kiedy jesteś sam!? Praktycznie każdy dźwięk może być przerażający! Podczas pierwszych kilku wypraw na kemping w pojedynkę z pewnością poczujesz się nieswojo. W końcu robienie czegokolwiek, co wykracza poza naszą strefę komfortu, na początku wydaje się dziwne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przez to przejść „Czekaj, co to było!?” chwile:

• Poświęć trochę czasu, zanim wyjdziesz, na przemyślenie, co zapewni ci spokój ducha, jeśli zaczniesz czuć się nieswojo. Czy potrzebujesz usług komórkowych, żeby czuć się bezpiecznie? A może poczułbyś się lepiej, gdybyś kupił lampę awaryjną? A może przed wyjazdem zapisz się na kurs samoobrony? Odpowiednio zaplanuj i spakuj, aby móc w pełni cieszyć się czasem spędzonym w lesie.

• Rozważ zabranie ze sobą swojego zwierzaka, aby mieć towarzystwo. Nie masz zwierzaka? Zaproponuj, że zabierzesz ze sobą psa znajomego na swoją przygodę! Ponadto pełnią także funkcję podkładek grzewczych.

• Obozuj w pobliżu innych ludzi. Jeśli denerwujesz się, że jesteś sam, spróbuj biwakować na polu namiotowym lub jeszcze lepiej, wybierając miejsce w pobliżu gospodarza obozu. W ten sposób, jeśli poczujesz się samotny, zawsze możesz wpaść do namiotu obok i poznać nowych przyjaciół.

Niezależnie od tego, czy Twoja pierwsza samotna wyprawa na kemping to noc na pobliskim kempingu, czy weekend na odludziu, jeśli poświęcisz czas na przygotowania i przepracujesz stres, z pewnością będziesz się świetnie bawić.

Kobiety też mogą biwakować w pojedynkę!
Autor: KEEN
2023-10-12
Pokaż więcej wpisów z Październik  #160;2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel