0,00 zł

Turystyka aktywna na Bałkanach

Podróże
2018-10-01
Turystyka aktywna na Bałkanach

Bałkany zwykle kojarzą się z leniwym wypoczynkiem na tamtejszych uroczych kamienistych lub piaszczystych plażach. Dużo mniej osób łączy ten region z aktywnym spędzaniem czasu. A kraje Półwyspu Bałkańskiego oferują mnóstwo możliwości do uprawiania turystyki aktywnej.

GÓRY – WSZĘDZIE GÓRY

Bez wątpienia Bałkany są górskim rajem. Cały półwysep to w dużej mierze góry. Najwyższym szczytem jest znajdująca się w Bułgarii Musała (2925 m n.p.m.), lecz szczytów mających powyżej 2000 m jest na Bałkanach mnóstwo. Np. Albania jest drugim po Szwajcarii najwyżej położonym krajem w Europie, zaś Korab – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii jest drugim po Mont Blanc szczytem, który jest stanowi najwyższy punkt dla dwóch krajów jednocześnie. Górskich szlaków jest tam wiele, jednak ich wyznakowanie czasami pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wybierając się tam na trekking warto zaopatrzyć się GPS z wgranymi mapami interesującego nas terenu lub korzystać z tracków zamieszczanych na portalu Wiki Lock. Jakie pasma górskie rekomenduję? Na pewno Prokletije na pograniczu Albanii, Czarnogóry i Kosowa, Szar Planinę w Macedonii czy dzikie i rzadko odwiedzane góry Sinjajevina w Czarnogórze..
Góry wszędzie góry

NA ROWERZE

Bałkany to także idealny kierunek dla rowerzystów – zarówno tych szosowych, jak i entuzjastów mtb, enduro czy DH. Z roku na rok przybywa szlaków oraz bike parków, dzięki czemu uprawianie tego sportu staje się dużo prostsze i przyjemniejsze. Oczywiście z racji ukształtowania terenu należy mieć na względzie, że przez większość czasu człowiek będzie się poruszać po terenach górskich. Natomiast bez wątpienia widoki zrekompensują podjęty trud. Jakie trasy rekomenduję? Przejażdżkę wzdłuż wybrzeża z Makarskiej do Baśki Wody w Chorwacji, wycieczkę w górach Sinjajevina w Czarnogórze, zwiedzanie Tirany z perspektywy rowerowych dwóch kółek czy Trebinje w Bośni i Hercegowinie.
Bałkany idealne dla rowerzystów

W WODZIE

Fani wszelkiej maści sportów wodnych również nie będą się nudzić na Bałkanach. Osoby przebywające na wybrzeżu będą mogły nurkować, pływać na SUP-ach, trenować windsurfing czy kitesurfing. W głębi lądu wiele rzek oferuje niezapomniane wrażenia oraz dawkę adrenaliny podczas raftingów. Najpopularniejszymi miejscami do uprawiania tego sportu jest rzeka Tara (Czarnogóra/Bośnia i Hercegowina) czy Neretwa. Osoby poszukujące jeszcze bardziej ekstremalnych doznań mogą wybrać się na kanioning – np. w kanionie Rakitnicy w Bośni i Hercegowinie. Sport te łączy w sobie kilka dyscyplin: pływanie, wspinaczkę czy skoki do wody.
Dawka adrenaliny

ZIMĄ

Zima to mało oczywisty czas na zwiedzanie Bałkanów. Jednak również wtedy warto się tam udać, także po to, by aktywnie spędzać czas. Lokalne ośrodki narciarskie nie są może tak rozbudowane, jak w Alpach, ale mają wiele zalet. Przede wszystkim są znacznie tańsze, a oferują z roku na rok coraz lepszą bazę wyciągową oraz hotelowo-gastronomiczną. Ośrodki znajdujące się wokół Sarajewa – Jahorina i Bjelasnica pozwalają szusować po stokach, na których rozgrywane były konkurencje zjazdowe w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1984 r. Zimy na Bałkanach są naprawdę śnieżne (w szczególności w głębi kontynentu), a śnieg potrafi utrzymywać się przez kilka miesięcy. Dzięki temu rozwinęło się tu również narciarstwo skitourowe. Pojawia się też coraz więcej firm oferujących wycieczki ratrakami w wyższe partie gór, dzięki czemu można się cieszyć nieposkromioną niczym jazdę w puchu.
Bałkany zimą

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Najdogodniejsza pora na aktywne eksplorowanie Bałkanów przypada na późną wiosnę i wczesną jesień. Wtedy temperatury są nie są aż tak wysokie, jak latem; ceny niższe, a w turystycznych destynacjach panuje większy spokój. - W większości krajów, w trakcie górskich wędrówek należy uważać na żmije, natomiast podczas pływania w morzu na jeżowce. - Spora większość pasm górskich jest dość zasobna w wodę. Są jednak od tego pewne wyjątki, np. Sinjajevina, gdzie należy zabrać ze sobą zapasy płynów, gdyż w trakcie wędrówki czy jazdy na rowerze praktycznie nie ma możliwości ich uzupełnienia. - W Bośni i Hercegowinie należy wziąć pod uwagę, że wciąż sporo górskich terenów jest zaminowanych. W ich obrębie zaleca się poruszanie po drogach i wyznaczonych szlakach.
Zimowa wspinaczka
Autor: Aleksandra Zagórska-Chabros (Bałkany według Rudej)
Pokaż więcej wpisów z Październik  2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel