Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

Technologia KEEN.FUSION: Lepsza więź dla planety

TestyTechnologia KEEN.FUSION: Lepsza więź dla planety

Klej łączy ze sobą wiele rzeczy. Projekty artystyczne Twojego dziecka, kawałek ulubionego kubka do kawy, który się stłukł i prawdopodobnie ten sam klej został również wykorzystany do budowy butów, które nosisz.

I to właśnie to ostatnie nie daje nam spać w nocy, gdyż wytrzymałe kleje stosowane do mocowania podeszwy do reszty buta zawierają toksyczne rozpuszczalniki. Kleje te również z czasem ulegają zniszczeniu, powodując oddzielanie się podeszwy (lub „rozwarstwianie”, jak mówimy w branży obuwniczej). To jeden z głównych powodów, dla których buty się rozpadają.

Pracujemy nad wyeliminowaniem stosowania rozpuszczalników i ich rozwarstwianianiu dzięki technologii KEEN.FUSION. Ta technologia, do mechanicznego połączenia podeszwy z cholewką wykorzystuje ciepło i ciśnienie zamiast toksycznych klejów. Znajdziesz ją w naszych butach turystycznych Targhee IV czy tenisówkach KNX.

JAK TO SIĘ ŁĄCZY BEZ KLEJU?

Najpierw potrzebne są specjalne maszyny do produkcji obuwia, które wymagają tak zwanego procesu wtrysku bezpośredniego, w który zainwestowaliśmy wiele lat temu. Mamy te maszyny w naszych fabrykach w Portland, Oregonie i Tajlandii. Za pomocą tej maszyny podeszwa środkowa jest wtryskiwana pomiędzy cholewkę a podeszwę zewnętrzną, spajając cały but.

Oto krótka animacja pokazująca jak to działa:

W JAKI SPOSÓB TO JEST MOCNIEJSZE NIŻ KLEJ?

KEEN.FUSION wykorzystuje ciepło i ciśnienie do stworzenia mechanicznego połączenia, które nie ulegnie rozdzieleniu. W niezależnych testach but Targhee IV wykonany z użyciem KEEN.FUSION został zgięty 1 000 000 razy, co przekłada się na około 500 mil (lub 1000 mil na parę butów). Następnie załadowano je do maszyny testowej typu „pull”, która wykorzystuje zaciski w różnych punktach podeszwy środkowej, aby sprawdzić, ile siły potrzeba do oddzielenia podeszwy środkowej od cholewki. Aby oddzielić cholewkę od podeszwy środkowej, potrzeba było średnio 3 razy większej siły niż nasza standardowa siła lub 3 razy większej siły wiązania kleju.

Technologia KEEN.FUSION dobra dla planety

W JAKI SPOSÓB TO JEST LEPSZE DLA PLANETY?

Na świecie żyje 8 miliardów ludzi, a co roku produkuje się 24 miliardy par butów. Kiedy możemy sprawić, że but posłuży dłużej naszym fanom, będzie to oznaczać mniej butów, które będą musieli kupić i mniej butów, których wytworzenie wymaga wykorzystania zasobów Ziemi. Nasz proces konstrukcyjny KEEN.FUSION jest lepszy dla ludzi i planety pod kilkoma względami: łączy cholewkę z podeszwą, zapewniając trwalsze połączenie i robi to bez użycia toksycznych klejów. Zużywa także mniej energii.

Dane, które zebraliśmy z naszych fabryk sugerują, że konstrukcja KEEN.FUSION wymaga 3,5 razy mniejszego zużycia energii elektrycznej na parę niż tradycyjna konstrukcja cementowa (inaczej klej). Emituje również prawie 1 kg mniej CO₂ (równoważnika dwutlenku węgla lub emisji gazów cieplarnianych) niż tradycyjna konstrukcja cementowa – przede wszystkim ze względu na mniejsze zużycie energii i brak rozpuszczalników w konstrukcji podeszwy zewnętrznej/podeszwy środkowej.

Naszą misją jest tworzenie najczystszych i najtrwalszych butów na świecie. Nazywamy to Świadomie Tworzonym, a KEEN.FUSION to duży krok naprzód w naszej podróży. Ponieważ trwałość to zrównoważony rozwój, podobnie jak zmniejszenie zużycia energii i rozpuszczalników. Inwestujemy więcej w przyszłość.

Technologia KEEN.FUSION dobra dla planety
Autor: KEEN
2024-03-14
Pokaż więcej wpisów z Marzec  #160;2024
pixel