Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

Targhee III WP

TestyTarghee III WP

Nie ma butów uniwersalnych, takich na każde warunki. W tych na lodowiec bym się nie wybrała, ale na szlakach rumuńskich Karpatów, sprawdziły się bardzo dobrze.

Do niedawna byłam dość ortodoksyjna w swoim podejściu do butów górskich - mają być za kostkę i już. Zmieniło mi się po kursie taternickim - wszyscy biegali pod tatrzańskie ściany w leciutkich, wąskich podejściówkach, a tylko ja w ciężkawych, solidnych, no i wysokich (mających wysoką cholewkę) "trekerach". Co prawda nadal uważam że buty dla wspinaczy i dla chodzących po górach turystów ze względu na wymagania im stawiane różnić się powinny, trochę jednak swoje poglądy zmodyfikowałam, wychodząc z założenia że nie w każdych górach i nie w każdych warunkach trzeba katować stopę masywnymi butami właśnie za kostkę.
Charakterystyczne znaki wyznaczajace szlak w gorach w Rumunii
Próbą przejścia na buty niższe (w sensie: poniżej kostki) było "covidowe" lato roku 2020, kiedy okazało się, że czeka mnie wyjazd w bardzo zróżnicowane w charakterze góry, gdzie wszystko trzeba sobie nosić w plecaku, a więc bagaż ma być względnie mały i lekki (czytaj: odpada zabranie kilku par butów, na ewentualne podmiany). Buty musiały być uniwersalne - zarówno na góry, jak i zwiedzane miasta, przy czym od razu wiadomo było, że będzie bardzo gorąco (w podtekście - stopa będzie się mocno pocić) i że będzie dużo chodzenia (czyli że but powinien być lekki i wygodny). Skoro tak, to zaryzykowałam - mając sentyment do firmy Keen, postawiłam na jeden z ich sztandarowych modeli, czyli damską wersję Targhee III.
Planowanie trasy w gorach Rumunii z butami Keen Targhee III WP
Dlaczego akurat ten model? Nie powiem że od razu intuicja mi podpowiadała że się sprawdzi :). Raczej dlatego że buty sprawiały wrażenie solidnych (musiały rokować że przez trzy tygodnie bardzo intensywnego użytkowania nie nawalą), wyglądem były okej (ach ten kobiecy punkt widzenia), no i były wygodne. To ostatnie w moim wypadku jest szczególnie istotne, bo przyznaję, nie łatwo mi dopasować obuwie. Problem w tym że mam dość szeroką stopę, z początkami halluksów, co zapewne jest wynikiem płaskostopia i genów (cóż, moja mama też tak miała). Z tego powodu większość klasycznych podejściówek (mam na myśli te lubiane przez wspinaczy buty z wąskimi czubami pozwalającymi na prostsze wspinanie) w moim wypadku odpada - co z tego jak stopa w nich zgrabnie wygląda, jeśli jest mi w nich po prostu niewygodnie. Buty z oferty Keena są szersze w palcach, co w moim wypadku jest wręcz zbawienne.
Piekne gory Rumunii z wygodnymi butami trekkingowymi KEEN Targhee III WP
Nie kryję, przeszły te testowane buty ze mną sporo. Zaczęło się od Bieszczadów, w których warunki były jeszcze lajtowe, a gdzie zabrałam je w celach rozchodzenia. Główny test przypadał na Rumunię i tamtejsze góry, po części przypominające połoniny (czyli w dużej mierze trawiaste), po części lesiste (w podtekście - we znaki dawały się wystające korzenie), ale w dużej mierze też kamieniste. Również pogoda była urozmaicona - przeważało co prawda słońce, jednak deszcze i związane z nimi błoto, też się zdarzały.
Wedrowanie po gorach w Rumunii z butami KEEN Targhee III WP to czysta przyjemnosc
Krótko mówiąc chodziłam dużo (3 tygodnie niemal od rana do nocy), po różnym terenie, a buty dzielnie to zniosły. Nie było to wcale takie oczywiste, bo trochę wcześniej w Tatrach wędrowałam raptem 10 dni w butach innej, bardzo znanej i renomowanej firmy (przez grzeczność pominę nazwę) i niestety puściły szwy, odsłaniając sporą dziurę. Tu żadnych uszczerbków w konstrukcji nie było. Wnioski? Pod względem wytrzymałości daję 5 punktów na 5 możliwych.
Wielodniowy trekking z plecakiem po gorach w Rumunii
A jak z wygodą chodzenia? Tu ocena spada do 4 punktów na 5, bo choć Targhee III są szalenie wygodne, miękkość ich podeszwy (co w wielu sytuacjach jest plusem), sprawia że idąc po kamienistym podłożu, czasem owe kamienie czujemy. Z drugiej strony muszę jednak przyznać maksymalną punktację (5/5) za przyczepność podeszwy. To nic że nie jest to oryginalny vibram - Keen ma własny patent na podeszwowy materiał, który zgodnie ze swoją angielską nazwą (Keen.All-terrain), sprawdza się rzeczywiście w każdym terenie. Warto przy tym powiedzieć, że to że się nie ślizgamy to zasługa zarówno dobrej gumy, jak i specjalnych 4-milimetrowych bieżników, działających niczym hamulec tam gdzie sama guma nie dałaby już rady.
Niezawodne KEEN Targhee III WP w trakcie trekkingu po gorach w Rumunii
Atutów Targhee III mają sporo. Jak przystało na dobry, "techniczny" model, jest on wykonany z membrany, w tym przypadku o nazwie Keen.Dry, dzięki czemu but jest w dużej mierze wodoszczelny (kałuże nam nie straszne), a równocześnie pozwala na odprowadzanie wilgoci z wewnątrz (m.in. potu).
Zasluszony odpoczynek w malo uczeszczanych gorach Rumunii
Co jeszcze istotne? Choćby zalany gumą czub buta, co jest sztandarową cechą większości butów firmy Keen, a co doskonale chroni palce (dla mnie bardzo ważne, bo mam styl chodzenia sprzyjający potykaniu się). Albo system sznurowania buta - łatwy, wygodny, a zarazem świetnie dopasowujący but do stopy. Kolejny, pozornie mało widoczny, ale ważny szczegół, to wkładka ze specjalnej pianki, której wyprofilowanie jeszcze bardziej zwiększa wygodę chodzenia a zarazem odpowiednio trzyma stopę, równocześnie poprawiając jej amortyzację. No i na koniec - specjalna powłoka "Eco Odor Control" która ma blokować rozwój mikrobów odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy jakie wytwarza pocąca się stopa.
Monika Witkowska w trakcie trekkingu po gorach Rumunii
Ale to co dla mnie najważniejsze to i tak to, że mimo naprawdę intensywnego użytkowania, z tego co widzę to buty te jeszcze mi posłużą. I nie dlatego że nie mam innych - mam, ale te szczególnie polubiłam.
Autor: Monika Witkowska (Monika Witkowska - Podróże małe i duże)

Miejsce i czas testu Góry Rumunii (Góry Fogaraskie, Rodniańskie i Retezat), trzy tygodnie sierpnia 2020 r.
2021-01-26
Pokaż więcej wpisów z Styczeń  #160;2021
Polecane
Oszczędzasz97,50 zł
Buty trekkingowe damskie KEEN TARGHEE III WP

Buty trekkingowe damskie KEEN TARGHEE III WP

552,49 zł649,99 zł
Oszczędzasz97,53 zł
Buty trekkingowe damskie KEEN TARGHEE III WP

Buty trekkingowe damskie KEEN TARGHEE III WP

552,46 zł-552,49 zł649,99 zł-649,99 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel