0,00 zł

Spływ kajakowy jest dla każdego

Podróże
2023-07-12
Spływ kajakowy jest dla każdego

Czy kiedykolwiek chciałeś spróbować spływu kajakowego? Mówimy o pływaniu kajakiem po płaskich wodach — pływaniu po jeziorach, odkrywaniu wolno płynących rzek czy zatok, a nie odbijaniu się od bystrzy przez szybko płynącą wodę.

Kajakarstwo płaskowodne to sport, który może uprawiać prawie każdy. Jasne, im więcej masz doświadczenia, tym więcej przygód możesz zdobyć. Ale jest to sport, który można uprawiać w każdym wieku i bez doświadczenia, długich lekcji lub przewodnika. Wystarczy iść tam, gdzie jest woda.

W naszym kraju znajdziemy wiele fantastycznych tras kajakowych – mniej i bardziej ekstremalnych. Warunki do uprawiania kajakarstwa w Polsce są naprawdę bardzo dobre. Niezależnie od tego w jakim regionie Polski mieszkasz, zawsze w okolicy coś się znajdzie. Wystarczy popytać wsród znajomych czy skorzystać z Internetu.

SPŁYWY KAJAKOWE TO ŚWIETNA ZABAWA DLA OSÓB W KAŻDYM WIEKU

Spływy kajakowe to coś, z czym może się cieszyć cała rodzina. Chociaż istnieje mozliwość uczenia się, aby rozwinąć skuteczny ruch wiosła i nauczyć się manewrować kajakiem, jest ona całkiem nietrudna. Początkujący może wsiąść do kajaka na płaskiej wodzie i w ciągu kilku minut radośnie wiosłować po spokojnej wodzie. Daj mu godzinę, a większość będzie wystarczająco pewnie się czuć, aby rozpocząć eksplorację dalej. Im bardziej komfortowo się czujesz, tym bardziej ryzykowny możesz być z wyborem wody i miejscami, które odkrywasz. Od po prostu ochłody w upalne popołudnie po zwiedzanie górskiego jeziora lub przybrzeżnego ujścia rzeki — wszystko to możesz zrobić w kajaku.

Jeśli chcesz wiosłować z małymi dziećmi, wypróbuj kajak tandemowy, który pomieści dwie osoby i pozwoli Ci poradzić sobie z większością wysiłku. Starsze dzieci i nastolatki zaczną wiosłować tak szybko, jak dorosły (jeśli nie szybciej). Bez względu na wiek i poziom doświadczenia ważne jest, aby zawsze nosić kapoki podczas pływania kajakiem.

Zrób sobie spływ kajakowy

KAJAKI WYSTĘPUJĄ W WIELU KSZTAŁTACH I RÓŻNYCH ROZMIARACH

Kajaki płaskowodne są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Znajdziesz modele z twardą nawierzchnią i nadmuchiwane, a także kajaki przeznaczone do wędkowania oraz inne przeznaczone do surfowania. Istnieją również oceaniczne kajaki turystyczne i kajaki tandemowe (dwuosobowe).

CO TO JEST KAJAK TYPU SIT-ON-TOP? (KAJAKI Z SIEDZISKIEM NA WIERZCHU)

Kajaki typu sit-on-top to świetny wybór na początek dla początkujących. Większość kajaków typu sit-on-top jest przeznaczona do swobodnego użytku rekreacyjnego. Stabilne i łatwe w manewrowaniu rozwiązanie do wiosłowania na jeziorach i rzekach, które będzie odpowiednie nie tylko dla wprawionych sportowców, ale też amatorów. Są świetną opcją również dla wędkarzy, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie wędce, z której korzystają podczas połowu. Takie kajaki są bardzo stabilne i przeznaczone do ciepłej wody, ponieważ możesz zmoczyć się podczas wiosłowania w pozycji siedzącej.

Najlepszą częścią sit-on-top jest to, że ponieważ po prostu siedzisz w nim, nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, jeśli się przewrócisz (z wyjątkiem podstawowych umiejętności pływania!). W rzeczywistości łatwość wsiadania i wysiadania z kajaku typu sit-on-top jest często główną atrakcją w gorący letni dzień! Są nawet zaprojektowane tak, aby były samoodpływowe dzięki tak zwanym otworom odpływowym w pokładzie, które umożliwiają przepływ wody. Innymi słowy, jeśli się wywrócisz, po prostu przewróć kajak z powrotem, usiadź z powrotem i wiosłuj dalej.

W zależności od Twoich ambicji polecamy kajak z dobrym wyborem schowków i miejsce na pokładzie do zamocowania butelki z wodą i zapasów na cały dzień, takich jak sucha torba z przekąskami, kremem do opalania, lornetką lub ręcznikiem. Sit-on-topy są również świetne do wędkowania.

CO TO JEST KAJAK TYPU SIT-IN? (KAJAKI DO SIEDZENIA)

Kajaki siedzące to kajakI do zwiedzania i odkrywania. I jak sama nazwa wskazuje, siadasz w łodzi w tak zwanym kokpicie. Ogólnie rzecz biorąc, są one bardziej wydajne do wiosłowania niż łodzie typu sit-on-top i mają zadaszone przedziały ładunkowe, więc są najlepszym wyborem do wiosłowania docelowego i wielodniowych wycieczek.

Chociaż kajaki do siedzenia na płaskiej wodzie mogą być dość stabilne, dobrym pomysłem jest nauczenie się techniki zwanej mokrym wyjściem. Mokre wyjście to możliwość wyślizgnięcia się z łodzi w przypadku wywrócenia. Wiąże się to również z nauką ustawiania łodzi, spuszczania wody i wsiadania z powrotem. Chociaż bezpieczne wyjście z kajaka na mokro wymaga trochę praktyki, mówimy o godzinie praktyki, a nie dniach, aby opanować ruchy.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego kajaka siedzącego, znajdziesz łatwe do wiosłowania łodzie rekreacyjne oraz bardziej zaawansowane modele turystyczne i oceaniczne. Łodzie typu sit-in zwykle płyną szybciej i poruszają się po prostszych trasach niż łodzie typu sit-on-top i są lepszym wyborem do wiosłowania w zimnej wodzie i przy chłodnej pogodzie. Wiele oferuje również opcję spódnicy w sprayu. Spódnica przeciwdeszczowa to wodoodporna osłona kokpitu, która otacza talię i uszczelnia część wypoczynkową. Fartuch przeciwdeszczowy jest ważny przy wzburzonej wodzie i wiosłowaniu w chłodne dni.

Różne rodzaje kajaków

CZY MUSZĘ WZIAĆ LEKCJĘ KAJAKARSTWA?

To, czy potrzebujesz lekcji kajakarstwa, zależy od twoich ambicji i poziomu komfortu w wodzie. Pod warunkiem, że umiesz pływać i masz dostęp do spokojnej wody, większość ludzi może po prostu wsiąść (lub wejść) do kajaka i samodzielnie nauczyć się podstaw, jak wiosłowanie do przodu i do tyłu oraz nauczenie się utrzymywania prostej łodzi.

Jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności poza wiosłowaniem w spokojnej wodzie, lekcja jest najlepszym rozwiązaniem. Lekcja to także świetny sposób na wypróbowanie kilku różnych typów kajaków. Większość sklepów i dostawców sprzętu do wiosłowania oferuje lekcje, które obejmują zarówno sesje w basenie krytym, jak i wypłynięcie na lokalne jezioro lub rzekę. Nauczysz się różnych uderzeń wiosłem, a w przypadku kajaków siedzących będziesz mógł ćwiczyć mokre wyjście z bezpieczeństwem instruktora u boku.

WYSTARCZY WODA

Jedną z największych zalet spływów kajakowych jest to, że poza kajakiem, wiosłem i kamizelka ratunkową nie potrzeba zbyt wiele sprzętu, zwłaszcza jeśli chodzi o rozpoczęcie rekreacyjnego spływu kajakowego. Zanim zaryzykujesz i kupisz kajak, proponujemy przetestować wody z wypożyczalnią kajaków. Jest mnóstwo czasu, aby stać się bardziej ambitnym i przygotować się na przygodę. Ale na początek kostium kąpielowy, kapelusz przeciwsłoneczny, wybrane buty do wody i wypożyczony kajak załatwią sprawę.

Niezależnie od tego, czy pierwsze kroki wiosłujesz w górskim jeziorze, czy w zatoce przybrzeżnej, spływy kajakowe po płaskich wodach to odkrywanie, obserwowanie dzikiej przyrody i poznawanie fajnych miejsc, do których można dotrzeć tylko drogą wodną. A czasami spływy kajakowe to po prostu wspaniała ochłoda w upalny letni dzień.

Spływ kajakowy - warto spróbować
Autor: KEEN
Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2023

Polecane

Sandały damskie KEEN DRIFT CREEK H2- 29%

Sandały damskie KEEN DRIFT CREEK H2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 419,99 zł296,98 zł
Sandały dziecięce KEEN KNOTCH CREEK- 29%

Sandały dziecięce KEEN KNOTCH CREEK

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 279,99 zł197,98 zł
Sandały dziecięce KEEN SEACAMP II CNX- 47%

Sandały dziecięce KEEN SEACAMP II CNX

Cena regularna: 289,99 zł152,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 199,99 zł
Sandały męskie KEEN CLEARWATER CNX - 31%

Sandały męskie KEEN CLEARWATER CNX

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 519,99 zł360,00 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel