Pierwszą rzeczą, która zaskakuje przybysza w Maladze jest wielka i monumentalna architektura, wielowiekowe dziedzictwo miasta. Twierdza Alcazaba de Málaga, pałacowa forteca z XI wieku i zamek Gibralfaro z X wieku wzniesiony przez Abderramána III, to dwa wyjątkowe zabytki Malagi.
Centrum Malagi jest dość łatwe do poruszania się, możesz i powinieneś spacerować uliczkami centrum, aby się nim nacieszyć. Nasza wizyta w Maladze trwała pięć dni, podczas których odwiedziliśmy kilka muzeów, restauracji i zabytków, ale przede wszystkim chłonęliśmy atmosferę centrum, okolice twierdzy Alcazaba... i tereny portowe, gdzie delektowaliśmy się klimatem i atmosferą miasta.
U podnóża Alcazaby znajdują się stragany rzymskiego teatru starożytnej Malakki (I wiek), który uzupełnia niesamowity monumentalny kompleks. A stamtąd zaczyna się stare miasto z deptakami, placami, barami, restauracjami i sklepami.
Calle Larios to centrum i newralgiczna oś całego obszaru, dziś doskonałe miejsce, w którym „rozgrywa” się wiele wydarzeń w ciągu roku. Na Plaza de la Constitución znajduje się jedna z najbardziej typowych kawiarni w mieście, Café Central, która serwuje kawę na 10 sposobów, może tu znajdziesz w końcu swoją idealną kawę, swój idealny typ. Teren otoczony jest zabudową z przełomu XIX i XX wieku, odrestaurowaną i cenną, nadającą charakter całej okolicy.
POWIEW HISZPAŃSKIEJ HISTORII
W tym historycznym centrum znajduje się katedra w Maladze, imponująca i okazała budowla. Jej budowa została rozpoczęta w XVI wieku i nadal jest niedokończona, brakuje jej wieży i pokrycia dachu. Jest to bardzo ważny zabytek w stylu renesansowym, z elementami późnogotyckimi i barokowymi, który wzniesiono na starym meczecie, z którego zachowały się nieliczne pozostałości.
Od architektury sakralnej przeszliśmy jak burza, do sztuki najnowocześniejszej, sztuki geniusza, takiego jak Picasso i jego Muzeum. Picasso, który, jak sam przyznawał, opierał się w swojej twórczości, na awangardowej rewizji klasycznej przeszłości: „Wielcy artyści kopiują, geniusze kradną” - mawiał. Rozważnie i skromnie zabraliśmy się do zrozumienia jego sztuki i życia. Odwołując się do niezrozumiałej estetyki, nie znając kontekstu, nie sposób docenić prawdziwej wartości awangardy w sztuce i roli ukochanego we Francji malarza z Malagi. Dzięki naszemu przewodnikowi posuwamy się dalej naprzód na ścieżce zrozumienia i dziś wiemy znacznie więcej niż wcześniej.
PASEO DEL MUELLE - SŁONECZNA PROMENADA
Na koniec dnia, podczas tej wizyty w centrum Malagi, która wydaje się bardzo krótka, kierujemy się w stronę Paseo del Parque. Tam zaczyna się morska fasada Malagi, która otwiera się na Paseo del Muelle Uno. Obszar ten został odzyskany i przeszedł rekonstrukcję z terenu przemysłowego do całkowicie odzyskanego obszaru miejskiego. Stąd już bardzo blisko do La Farola, latarni morskiej w Maladze. Dzielnica Malagueta nie jest szczególnie ładna, zaludniona wieżowcami z lat 60., ale za nimi znajduje się plaża o tej samej nazwie co sprawia, że zapominamy o architektonicznych katastrofach i bardziej cenimy jakość życia w mieście, które wie, jak się zreformować i zrewolucjonizować.
SMAKI ANDALUZJI
Co do jedzenia to Malaga, podobnie jak reszta Andaluzji i Hiszpanii, jest idealnym miejscem ze względu na różnorodność i bogactwo swojej gastronomii oraz obfitość barów i restauracji. W Maladze byliśmy zachwyceni wysoką jakością restauracji, niezwykłą starannością i tym nowym, wspaniałym trendem gastronomicznym. Mieszanie lokalnych produktów, tradycyjnych receptur i nowych wpływów z całego świata, a tym samym tworzenie nowych receptur, nowych połączeń smaków i aromatów, a wszystko to z wielką dbałością o estetykę i doskonałą obsługę. Niemożliwe byłoby opisanie wszystkich zalet Malagi, więc tym razem poprzestaniemy na tych kilku powyższych miejscach, które zasługują na uwzględnienie w programie wizyty w Maladze. W kilkudniowym spacerze po tym mieście towarzyszyły nam jak zwykle niezawodne i wygodne buty Keen. Tym razem był to model KEEN NXIS EVO. Rewelacyjnie oddychające i zapewniające komfort w wielogodzinnych spacerach.
Autor: Krzysztof Rudź, Izabela Rudź (Ludzie Podróżują)