0,00 zł

Słowenia

Podróże
2019-07-08
Słowenia

Wciśnięta pomiędzy Chorwację, Włochy, Austrię i Węgry Słowenia pod kątem powierzchni jest mniejsza od województwa mazowieckiego czy lubelskiego. I choć jest maleńkim krajem, to dla odwiedzających ją turystów ma całe mnóstwo atrakcji.

Zachwycająca przyroda Słowenii
Od dziewiczej przyrody, po wspaniałe zabytki, czy niezliczone opcje związane z aktywną turystyką. Niestety, z racji tego, że nie ma zbyt długiej linii brzegowej, pod kątem wakacyjnych destynacji przegrywa z Chorwacją i Włochami. Jednak wygrywa z nimi jeśli chodzi o pozostałe pory roku. Bo Słowenię warto odwiedzać bez względu na to czy jest ciepło czy zimno. Zawsze znajdzie się tam masę opcji na spędzenie wolnego czasu!
Piękne jeziora w Słowenii

ALE OD POCZĄTKU…

Nasza przygoda ze Słowenią zaczęła się tak naprawdę w 2018 roku. Traf chciał, że zostałam poproszona przez moje wydawnictwo o...napisanie przewodnika po tym kraju. Zanim otrzymałam tę propozycję byłam w Słowenii na 5-dniowym press tripie. Nie mogłam więc powiedzieć, że jestem specjalistką od tego kraju. Mimo wszystko jednak postanowiłam podjąć wyzwanie i zebrać materiały do przewodnika. W ten sposób, od maja 2018 r. do czerwca 2019 r. byliśmy w Słowenii 5 razy. Nie wszystkie te wyjazdy były związane z pracą nad przewodnikiem. Szybko bowiem odkryliśmy, że w Słowenii możemy realizować nasze rowerowe i trekkingowe pasje, poznawać pozytywnie zakręconych ludzi i docierać do niesamowitych wprost miejsc.
Kąpiel w jednym z pięknych jezior w Słowenii

DLA AKTYWNYCH

To, co najbardziej nas w Słowenii oczarowało, to fakt, że cały kraj nastawiony jest na aktywne spędzanie wolnego czasu. W żadnym kraju Byłej Jugosławii nie znaleźliśmy tylu doskonale przygotowanych tras rowerowych. Zarówno standardowych ścieżek lub autostrad rowerowych, jak i tras typu single trail czy tras bike parkowych. Zresztą bike parków ma Słowenia więcej niż Polska i Słowacja razem wzięte! Dodatkowo, ich przygotowanie jest na najwyższym, możliwym poziomie Co więcej, to właśnie w Słowenii mieliśmy okazję jeździć na rowerach pod ziemią. Taką możliwość daje Kopalnia Pece, zlokalizowana w regionie Koroska. W tunelach dawnej kopalni stworzono dwie trasy rowerowe. Pierwsza z nich nadaje się dla każdego, kto nie boi się ciemności i nie ma klaustrofobii. Wiedzie po płaskim i pozwala przeżyć fajną, ale nie ekstremalną przygodę. Druga z tras, znana pod nazwą Black Hole Trail, to propozycja dla osób doświadczonych w kolarstwie dh/enduro. Spora ekspozycja i trudności czekające tam na rowerzystów w połączeniu z faktem bycia pod ziemią mogą dostarczyć dużą dawkę adrenaliny.
Słowenia oferuje wiele pięknych tras rowerowych
Oczywiście Słowenia to nie tylko możliwość jazdy na rowerze. To przede wszystkim niezliczone ilości tras trekkingowych. Większość osób głównie decyduje się na eksplorowanie Triglavskiego Parku Narodowego. Jest tam pięknie, ale cudownych gór i szczytów do zdobycia jest w tym kraju znacznie więcej. Sami na Triglav jeszcze się nie wdrapaliśmy. Jednym z powodów jest to, że nie mamy doświadczenia w chodzeniu po via ferratach, a na wynajęcie przewodnika i związane z tym opłaty średnio nas stać. Dlatego póki co celowaliśmy w niższe, ale równie widokowe góry. Np. zdobyliśmy słoweński Matterhorn, czyli szczyt Svinjak górujący w krajobrazie Doliny Soczy.
Słowenia to całą masa pięknych szlaków trekkingowych
Malownicze góry Słowenii
A jeśli o dolinie mowa. To jedno z bardziej aktywnych miejsc na mapie Słowenii. Krystalicznie czysta rzeka Socza to wymarzone miejsce na rafting czy spływ kajakowy. W okolicy można też się wspinać, wędrować po szlakach, latać na paralotni czy uprawiać kanioning. Jeśli już przy sportach wodnych jesteśmy, to najbardziej znane słoweńskie jeziora, czyli Bled oraz Bohinj warto poznać z perspektywy SUP-ów, czyli desek jak do windsurfingu, które napędza się za pomocą wiosła.
Piękny Kościół Wniebowzięcia NMP, Jezioro Bled, Słowenia
Zimą Słowenia również jest ciekawym kierunkiem. Nie tylko po to by obejrzeć konkurs skoków narciarskich w Planicy. Przede wszystkim działa tu kilka ośrodków narciarskich. Do najciekawszych należy Kanin, który połączony jest z włoskim ośrodkiem Sella Nevea czy Vogel położony ponad Jeziorem Bohinj. Pod kątem widoków, urozmaicenia terenu i trudności stoków na pewno spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy czy snowboardzistów.
Krokusy przebijające się przez śnieg, Słowenia

ZABYTKI, KLIMATYCZNE MIASTA I MIASTECZKA

Słowenia to nie tylko zachwycająca przyroda, która pozwala na uprawianie najróżniejszych sportów. To także klimatyczne miasta i miasteczka, które urzekają swą kameralnością, przyjemną atmosferą i ciekawymi zabytkami. Już sam pobyt w Lublanie jest interesującym doświadczeniem. Choć słoweńska stolica jest malutka, to posiada tak wiele muzeów i innych atrakcji, że nawet po dwóch dniach spędzonych w niej nie będzie można powiedzieć, że widziało się większość z nich. Z mniejszych miejscowości najbardziej zachwyciło nas Begunje na Gorenjskiem z Muzeum Narciarstwa Alpejskiego ELAN czy słynąca z pierniczków i miodu Radovljica. W Słowenii znaleźć też można pokaźną ilość zamków, zarówno malowniczych ruin, jak i tych, które wciąż cieszą oko w pełnej swej krasie.
Klimatyczne miasteczka Słowenii

BO SŁOWEŃCY NAPRAWDĘ “POTRAFIĄ W TURYSTYKĘ”

Od Słoweńców możemy się uczyć, w jaki sposób rozwijać produkty turystyczne. Praktycznie każda ich topowa atrakcja jest dopracowana w najdrobniejszym, możliwym detalu. I nie ważne, czy jesteście podróżującym singlem, parą czy rodziną z dzieciakami. Znajdziecie tam dla siebie odpowiednie i dostosowane do Waszych potrzeb atrakcje. Słoweńcy mają mnóstwo ciekawych pomysłów, które skrzętnie realizują. Przy czym warto podkreślić, że czynią to przy jednoczesnym ogromnym poszanowaniu przyrody i przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju. Bowiem natura jest najwyższym, słoweńskim dobrem. Kolor zielony jest symbolem kraju i pojawia się w logo Słoweńskiej Organizacji Turystycznej. Największe atrakcje kraju, takie jak Jaskinia Postojna, Jaskinie Szkocjańskie, Triglavski Park Narodowy, Dolina Soczy czy Dolina Logarska to w 100% naturalne i zachwycające pod kątem widoków i przyrody miejsca.
Słowenia zachwyca pięknem przyrody

CZY SŁOWENIA MA JAKIEŚ WADY?

Słowenia ma zasadniczo jedną, dość znacząca wadę. Jest bardzo, ale to bardzo droga. Przede wszystkim portfele cierpią podczas opłat za bilety wstępów oraz noclegi. Żywność w sklepach ma ceny zbliżone do tych w Polsce. W restauracjach najtaniej nie jest, albo za dwie pizze i napoje zapłacicie ok. 20 €. Stąd też wiele osób nie decyduje się na spędzenie tam całego urlopu właśnie przez wzgląd na wysokie koszta pobytu. Prawda jest jednak taka, że Słowenia jest warta każdego, wydanego tam eurocenta. A po drugie, wiele tamtejszych atrakcji jest darmowa. Np. wspaniałe widoki, trasy trekkingowe czy rowerowe.
Piękne i widokowe szlaki rowerowe w górach Słowenii
Piękne góry Słowenii
Autor: Aleksandra Zagórska-Chabros (Bałkany według Rudej)
Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel