Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

Odłącz się: czy nadszedł czas na cyfrowy detoks?

PoradyOdłącz się: czy nadszedł czas na cyfrowy detoks?

Można powiedzieć, że rok 2020 był rokiem, w którym „scrollowanie walla” weszło do naszego słownika na dobre i stało się główną czynnością w kontaktach międzyludzkich.

W ten sposób dowiadywaliśmy się, co robią nasi koledzy z liceum, gdzie nauczycielka pierwszej klasy naszej córki wyjechała na wakacje i kto w okolicy mógłby zamienić swoją starą kanapę na świeży miód z lokalnej pasieki.
W roku, kiedy nasze domy stały się naszymi biurami i szkołami, zaczęło się okazywać, że patrzymy na smartfony dużo częściej niż zwykle. Jeśli boli cię szyja, masz czerwone oczy, a twoja koncentracja niedomaga, to wiedz, że nie jesteś w tym sam.
Tutaj w KEEN czujemy to samo.
To właśnie skłoniło nas do przemyśleń, jak możemy poprawić tą sytuację?
Jeśli uważasz, że czas spędzony w Internecie może ciągnąć Cię w dół, oto kilka pytań, które należy sobie zadać aby to zweryfikować:
  • Czy czujesz się zestresowany, jeśli nie możesz znaleźć telefonu?
  • Czy czujesz, że musisz sprawdzać telefon co kilka minut?
  • Czy spędzanie czasu w mediach społecznościowych powoduje, że czujesz się niespokojny lub zły?
  • Czy liczysz polubienia, udostępnienia lub masz obsesję na punkcie komentarzy do swoich postów?
  • Boisz się, że coś przegapisz, jeśli nie będziesz ciągle sprawdzać telefonu?
  • Czy nie śpisz do późna lub wstajesz wcześnie, aby skorzystać z telefonu?
Jeśli nie podobają Ci się Twoje odpowiedzi, być może nadszedł czas na cyfrowy detoks.
Rower to jeden ze sposobow na oderwanie sie od telefonu i komputera

CZYM JEST CYFROWY DETOKS?

Cyfrowy detoks to okres, w którym powstrzymujesz się od używania smartfonów, telewizorów, tabletów, komputerów i serwisów społecznościowych.
Celem jest skupienie się na prawdziwym, a nie wirtualnym życiu, zmniejszenie stresu, pobycie z bliskimi i sobą samym. Odkrywanie na nowo tego, co naprawdę cenisz.

DLACZEGO CYFROWY DETOKS?

Według firmy badawczej Nielsen przeciętny dorosły w 2018 roku spędzał już około 11 godzin dziennie słuchając, oglądając, czytając lub wchodząc w interakcję z mediami. To 11 godzin, które można było spędzić na wędrówce po bezdrożach, wolontariatach lub zabawie z najbliższymi. Zbyt częste używanie urządzeń stresuje nasze codzienne życie i może powodować depresję. W rzeczywistości niektórzy ludzie mogą być uzależnieni od swoich urządzeń, co może powodować upośledzenie fizyczne, psychiczne i społeczne. Ankieta przeprowadzona przez Common Sense Media wykazała, że 50% ankietowanych nastolatków uważa, że są uzależnieni od urządzeń mobilnych. Narcyzm, bezsenność i zmniejszona empatia u dzieci są powiązane z nadmiernym używaniem smartfonów.

JAK ZACZĄĆ?

Możesz nie być w stanie lub nie chcieć całkowicie odciąć od bycia on-line. Nie ma sprawy, to normalne. Tak skonstruowany jest dzisiejszy świat. Cyfrowy detoks polega na tworzeniu zasad wedle których technologia poprawia Twoje życie, a nie je psuje. To świetnie, jeśli masz możliwość całkowitego odcięcia się na jeden dzień lub weekend.
Ale jeśli potrzebujesz swoich urządzeń do pracy lub szkoły, możesz spróbować odciąć się się pod koniec dnia w pracy lub szkole i spędzić wieczór wolny od elektronicznych zakłóceń.
Oto kilka innych sposobów na ograniczenie cyfrowego czasu:

Szybki odpoczynek: zrezygnuj z cyfrowych urządzeń na dzień lub kilka

Umieść cyfrową abstynencję w swoim kalendarzu: wybierz jeden dzień tygodnia, na regenerację od cyfrowego świata

Spersonalizuj swój detoks: jeśli aplikacja, strona czy gra pochłania zbyt dużo Twojego czasu lub sprawia, że jesteś nerwowy, skup się na ograniczeniu używania tek konkretnej aplikacji.

Przeprowadź detoksykację w mediach społecznościowych: ogranicz lub całkowicie wyeliminuj swoje konta w mediach społecznościowych na określony czas.

Kojacy wplyw na zachowanie czlowiek jest zauwazalny jesli zrobimy sobie detoks od cyfrowych ekranow

PORADY I WSKAZÓWKI

Rozumiemy że, zmiana jest trudna, a siła woli to nieograniczony zasób. Jeśli myśl o spędzeniu dnia lub nawet godziny bez telefonu wydaje się przytłaczająca, oto kilka wskazówek, jak zacząć:
  • Niektóre telefony mają funkcję, która pozwala ustawić limit czasu dla aplikacji, co jest świetnym sposobem na skrócenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych.
  • Usuń aplikacje z telefonu, aby móc je sprawdzać tylko na komputerze.
  • Ogranicz stosowanie aplikacji do określonych pór dnia - na przykład 30 minut rano i wieczorem. Badania potwierdzają, że nieużywanie urządzeń przed pójściem spać i trzymanie ich poza sypialnią znacząco poprawia jakość snu.
  • Wyłącz alerty i powiadomienia w telefonie, aby wyeliminować wszystkie sygnały dźwiękowe i brzęczenia, które przerywają koncentrację i utrzymują przywiązanie do telefonu. Pamiętaj, że większość rzeczy, które wydają się ważne, może poczekać.

JAKICH KORZYŚCI MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ?

W 2015 roku organizacja badawcza Kovert Designs zabrała 35 osób na odosobnioną marokańską pustynię, gdzie naukowcy obserwowali ludzi bez dostępu do technologii.
Podczas czterodniowego cyfrowego detoksu naukowcy odnotowali, że uczestnicy stworzyli ze sobą głębsze więzi, prowadzili bardziej ożywione i szersze rozmowy, niż poza badaniem. Wykazywali lepszą pamięć, lepiej spali i nabrali szerszej perspektywy, na konstruktywne zmiany w ich życiu.
Więc dlaczego i Ty nie niemiałbyś tego spróbować?
Oderwij sie od ekranow telefonu i komputera
Autor: KEEN
2021-05-07
Pokaż więcej wpisów z Maj  #160;2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel