Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

Madera - wakacje dla aktywnych

PodróżeMadera - wakacje dla aktywnych

Madera, piękna zielona wyspa na Atlantyku, ma wiele do zaoferowania osobom kochającym aktywny wypoczynek. Znajdziemy tam m.in. tysiące kilometrów tras trekkingowych, szlaków górskich, zapierające dech w piersiach widoki, na każdym dosłownie kroku, a także klimatyczne miasteczka i bajeczne ogrody

Madera słynie też z kolejek linowych. Jeśli szukasz pięknych długich plaż, relaksu, i wakacji w stylu all-inclusiv to lepiej wybierz inny kierunek. Jeśli jednak uwielbiasz podziwiać niesamowite krajobrazy, kochasz przyrodę i lubisz aktywnie spędzać czas, to zdecydowanie powinieneś się wybrać na Maderę.

Szlaki piesze wzdłuż lewad

Na Maderze znajdziemy wiele szlaków pieszych biegnących wzdłuż lewad. Można wręcz powiedzieć, że lewady to symbol Madery. Lewady to sieć kanałów służących do transportowania wody deszczowej z górzystych rejonów wyspy prosto na położone niżej pola uprawne. Wzdłuż większości z około 2500 km lewad biegną szlaki piesze. Trasy są naprawdę bardzo zróżnicowane - od bardzo łatwych, które może bez wysiłku pokonać każdy, po takie które są naprawdę wymagające nawet dla bardzo zawansowanego piechura. Jednak obojętnie na jaki stopień trudności się zdecydujemy możemy być pewni jednego, przepięknej scenerii szlaku którym wiedzie wzdłuż kanału.
Szlak pieszy na Maderze
Pieszo po Maderze w butach Keen Targhee EXP WP
Pieszo po Maderze w butach Keen Terradora WP

Szlaki górskie

Madera to jedna z bardziej górzystych wysp w Europie. Już od samego wybrzeża wyspa pnie się w górę, a jedynym płaskim miejscem na wyspie jest płaskowyż Paul da Serra, który stanowi nie lada atrakcję. Takie ukształtowanie terenu sprawia że Madera jest rajem dla amatorów górskich wędrówek. Polecamy widoki ze szczytu Pico do Arieiro - jest to trzecia pod względem wysokości góra na wyspie. Jeśli nie czujemy się na siłach wędrówkę po górach, lub brakuje nam czasu na zwiedzenie wszystkich atrakcji Madery, to prawie na sam szczyt można wjechać samochodem.
Piękne szlaki górski na Maderze
Pico do Areiro na Maderze w butach Keen Terradora WP

Niesamowite widoki

Przemierzając kręte drogi Madery co chwila zatrzymujemy się w punktach widokowych, z których rozpościerają się niezapomniane widoki.

Miejscem, które trzeba odwiedzić właśnie dla niezapomnianych krajobrazów jest Półwysep św. Wawrzyńca (São Lourenço). Widnieje on na większości prospektów czy broszur reklamujących atrakcje wyspy. Ten położony na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy półwysep jest obowiązkowym punktem każdego turysty odwiedzającego Maderę. Surowy, wulkaniczny krajobraz bardziej przypomina Szkocję lub nawet Islandię, niż inne rejony tej egzotycznej wyspy. Przez półwysep wytyczono szlak pieszy. Niesamowite widoki gwarantowane. Osobiście uważamy tę część wyspy za najpiękniejszą.

Przepiękny półwysyep Św. Wawrzyńca na Maderze
Będąc na Maderze polecamy też wybrać się na Cabo Girao. Na jednym z najwyższych klifów w Europie powstała platforma widokowa, której część jest przeszklona. Widoki są oszałamiające i to poczucie, że prawie 600m pod nami wzburzone fale oceanu Atlantyckiego uderzają o przybrzeżne skały.
Platforma widokowa Cabo Girao na Maderze
Platforma widokowa Cabo Girao na Maderze w butach KEEN Targhee EXP WP i KEEN Terradora WP

Bajeczne ogrody

Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Cały rok zielona słynie z egzotycznej roślinności. Dlatego kiedy już tutaj przylecimy, musimy koniecznie udać się do choćby jednego z ogrodów botanicznych znajdujących się w stolicy wysp, Funchal. Polecamy Jardim Tropical Monte Palace, gdzie na obszarze 70 tys. m2 zgromadzono ponad 100 tys. egzotycznych roślin z całego świata. Ogród ten uważany jest za jeden z trzynastu najładniejszych ogrodów tego typu na świecie.
Piękny ogród botaniczny Monte Palace - Madera
Ogród botaniczny Monte Palace - Madera

Kolejki Linowe

Ciekawą atrakcją Madery są kolejki linowe, których na wyspie jest co najmniej kilka. Najbardziej znana i zarazem najdłuższa kolejka znajduję się w Funchal i przewozi turystów w nowoczesnych przeszkolonych gondolach. Ma długość około 4km i łączy Funchal ze wzgórzem Monte.
Kolejka linowa w Funcha - Maderal

Urokliwe miasteczka

Madera zawsze kojarzyć nam się będzie z niesamowitymi okolicznościami przyrody. Jednak na tej niewielkiej wyspie znaleźć można też wiele klimatycznych miasteczek, schowanych często miedzy zielonymi wzgórzami Do najbardziej urokliwych zaliczamy te ukryte w głębokiej dolinie Curral das Freiras. Warto też wybrać się do Santany, słynącej z charakterystycznych trójkątnych domków, które stały się symbolem Madery, czy też do Camara de Lobos – miasteczka położonego nad samym brzegiem oceanu, z którego podziwiać można górujący w oddali klif Cabo Girao.
Urokliwe miasteczka na Maderze - Santana
Autorzy: Paulina Anioła-Mikołajczak, Michał Mikołajczak (Addicted 2 Travel)
2018-12-24
Pokaż więcej wpisów z Grudzień  #160;2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel