Większość osób odwiedza Bałkany głównie z myślą o tym, by spędzić czas na wybrzeżu Adriatyku lub Morza Jońskiego.
W efekcie, największą popularnością cieszy się Chorwacja, Czarnogóra, Albania i Grecja. Państwa nie mające dostępu do morza zwykle są przez turystów pomijane. Czy dobrze robią? Oczywiście, że nie. Bo przez to nie są w stanie poznać tak pięknego państwa, jakim jest Macedonia Północna.
Dlaczego większość turystów pomija Macedonię Północną?
Macedonia Północna nie ma dostępu do morza. Na dodatek leży na trasie do dużo popularniejszej Grecji. Większość turystów poznaje Macedonię Północną głównie z autostradowej perspektywy. Przejeżdża przez nią w drodze do jej dużo bardziej znanej koleżanki, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, czy jest tam coś godnego uwagi. Ewentualnie część turystów wpada na chwilę nad wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Jezioro Ochrydzkie i do leżącej nad nim Ochrydy. I na tym zwykle ich poznawanie Macedonii Północnej się kończy. A niestety w ten sposób dużo tracą. Państwo to oferuje wspaniałe zabytki, ciekawe miasta i zachwycające krajobrazy. Doskonała kuchnia, przemili ludzie i niskie ceny stanowią dodatkowy atut, dla którego warto zatrzymać się tam na dłużej.
Macedonia Północna z naszej perspektywy
Na jesieni 2019 roku mieliśmy okazję przez 2 miesiące pomieszkać w Macedonii Północnej. Nie był to jednak nasz pierwszy raz w tym państwie. Bywaliśmy tam wielokrotnie od 2013 roku. Dlaczego postanowiliśmy pobyć w Macedonii Północnej trochę dłużej? Bo chcieliśmy ją lepiej poznać, bo mamy tam przyjaciół i przy okazji chcieliśmy sprawdzić, jak będzie nam się mieszkało na Bałkanach. Pod wieloma względami Macedonia Północna jest absolutnie świetnym miejscem. Przede wszystkim jest doskonałym kierunkiem, jeśli szukacie dzikiej przyrody. W kraju tym, jest wiele rzadko odwiedzanych przez turystów gór czy regionów. Pasmo Osogovo, przypominające nasze rodzime Bieszczady, okazało się idealnym celem jesiennego trekkingu. No właśnie, jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, wtedy Macedonia Północna nie pozwoli Wam na nudę. Od chodzenia po górach, przez jazdę na rowerze, wspinaczkę, kajakarstwo, paragliding i wiele innych. I choć przez 2 miesiące mieliśmy sporo okazji do eksplorowania tego kraju, to lista miejsc, które chcemy zobaczyć zamiast się skrócić, to jeszcze bardziej się wydłużyła.
Nasze ulubione miejsca w Macedonii Północnej
W trakcie naszych licznych wizyt w Macedonii Północnej, a także po dwóch miesiącach mieszkania w tym kraju, stworzyliśmy całkiem pokaźną listę miejsc, które warto odwiedzić. Poniżej znajdziecie najlepsze z nich.
Skopje
Ze Skopje tak to już jest, że albo się je kocha, albo nienawidzi. Miasto, które w ubiegłym stuleciu zniszczyło trzęsienie ziemi, zostało odbudowane m.in. z pomocą polskich architektów. Jednak w latach 2000, za sprawą projektu Skopje 2014, miasto wypełnione zostało ogromną ilością pomników oraz budowli nawiązujących do szeroko pojętego stylu klasycznego. Macedońska stolica jest specyficzna. Ale my ją uwielbiamy. I polecamy Wam ją poznawać z rowerowej perspektywy. W szczególności warto przejechać się ścieżką rowerową wzdłuż Vardaru.
Góra Vodno
W trakcie dwóch miesięcy mieszkania w Macedonii Północnej, a dokładniej w Skopje, górę Vodno widzieliśmy z okien mieszkania. Bywaliśmy tam wiele razy, głównie przez wzgląd na znajdujące się tam trasy trekkingowe i rowerowe, do których dostęp ułatwia kolej gondolowa kursująca ze Sredno Vodno. Do tego, ze szczytu i znajdujących się poniżej niego punktów widokowych podziwiać można rozległą panoramę miasta i licznych pasm górskich wokół.
Kanion Matka
Kanion Matka, położony obok Skopje, jest dość obleganą atrakcją turystyczną. Jednak my głównie odwiedzaliśmy go poza sezonem. W 2019 roku zawitaliśmy w nim chyba z 3-4 razy. Warto spojrzeć na niego z góry. Pozwalają na to szlaki, wychodzące powyżej kanionu. Jednym z popularniejszych i łatwiej dostępnych punktów widokowych są okolice cerkwi Sveti Nikola Shishevski. Polecamy też trekking z Vodno do kanionu. Świetna trasa z super widokami.
Góry Szar Planina
Naszym ulubionym, macedońskim pasmem górskim są bez wątpienia góry Szar Planina. Znajdują się ok. godziny drogi ze Skopje i ciągną się wzdłuż granicy z Kosowem. Doskonałą bazą wypadową w wyższe partie tych gór jest Popova Sapka, gdzie w zimie działa ośrodek narciarski. Szar Planina klimatem przypomina nieco Tatry Zachodnie. Z tą różnicą, że jest dużo bardziej dzika.
Galiczica
Jak wcześniej wspominaliśmy, najpopularniejszym wśród turystów miejscem w Macedonii jest Jezioro Ochrydzkie i Ochryda. Wzdłuż wschodniego brzegu akwenu wznoszą się góry Galiczica, objęte ochroną w ramach parku narodowego. Przez ich teren wiedzie droga, dzięki której sprawnie można się dostać w ich wyższe partie. Polecamy trekking na Magaro - jeden z wyższych szczytów masywu, skąd rozpościera się widok zarówno na Jezioro Ochrydzkie, jak i Jezioro Prespa.
Jezioro Prespa
Jezioro Prespa jest dużo mniej zagospodarowane niż jego sąsiad, czyli Jezioro Ochrydzkie. Zwykle, na znajdujących się tam plażach jest dość pusto. Kilka razy zdarzyło nam się nad nim nocować, zarówno na dziko, jak i na kempingu. I zawsze chętnie tam wracamy, głównie przez wzgląd na widoki i panujący tam spokój.
Góry Osogovo
Góry Osogovo wyrastające ponad Krivą Palankę, są naszym najświeższym odkryciem. Klimat jak z Bieszczadów. Z tą różnicą, że w trakcie listopadowego turystów nie spotkaliśmy tam absolutnie nikogo. Ogromne, puste przestrzenie i tylko góry wokół. Czy może być coś piękniejszego?
Prilep
Jednym z bardziej niesamowitych miejsc w Macedonii Północnej, jeśli chodzi o widoki, jest Prilep. Miasto może nie jest najpiękniejsze, ale cały teren wokół jest absolutnie zachwycający. Ciekawe formacje skalne i bardzo różnorodna rzeźba terenu zachwycają od pierwszej wizyty. W szczególności polecamy zdobycie Wież Marka oraz wizytę w Monasterze Treskavec. Dodatkową ciekawostką odnośnie Prilepu jest to, że odbywają się tam biegi górskie (w ramach zawodów Krali Marko Trails), jak i rowerowe (DH).
Autor: Aleksandra Zagórska-Chabros (Bałkany według Rudej)
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi