0,00 zł

Hawaje z KEEN

Podróże
2024-02-12
Hawaje z KEEN

W samym sercu Pacyfiku, gdzie błękit oceanu spotyka się z zielonym szaleństwem tropikalnych lasów, leży archipelag, który bez wątpienia można nazwać rajem dla wszystkich, którzy kochają naturę, uwielbiają odkrywać i cieszyć się jej pięknem. Hawaje to magiczne wyspy, pełne egzotycznych krajobrazów i unikalnej fauny. Są oazą dla każdego podróżnika, który pragnie znaleźć się w objęciach dzikiej przyrody.

Na taki wyjazd warto zabrać wygodne i sprawdzone obuwie. Przyda się ono zapewne do spacerów bajecznymi plażami, eksploracji stolicy Hawajów – Honolulu, trekkingu na najwyższą górę na ziemi czy przechadzkach licznymi szlakami w okolicach wulkanicznych kraterów. My zabraliśmy ze sobą na ten wyjazd sprawdzone od lat sandały Keen i po parze trekkingowych Keen NXIS. Nasza przygoda z Hawajami zaczęła się od wyjazdu z Meksyku, gdzie przebywaliśmy od kilku miesięcy do Los Angeles, aby „złapać” samolot prosto do stolicy archipelagu – Honolulu. To właśnie na Oahu spędzamy kilka pierwszych dni pobytu.

Piękna plaża na Honolulu

Autobus na Hawajach

Hawajska plaża

Archipelag Wysp Hawajskich to unikalny obszar geograficzny, którego powstanie jest bezpośrednio związane z działalnością wulkaniczną. Wyspy leżą w rejonie północno środkowego Pacyfiku, a ich liczba przekracza grubo ponad 100 wysp, chociaż większość z nich jest niezamieszkana. Proces tworzenia się lądu na Hawajach jest efektem aktywności wulkanicznej podmorskiego łańcucha górskiego. Pierwsze wyspy Hawajskie powstały miliony lat temu, gdy lawa zaczęła wypływać na powierzchnię oceanu w wyniku aktywności sejsmicznej. Magma wydobywająca się pierwotnie z wnętrza Ziemi tworzyła podwodne stożki wulkaniczne, które z czasem kumulowały się, rosły aż ich wierzchołki osiągały powierzchnię wody, tworząc wyspy.

Najbardziej ikonicznym przykładem wulkanicznego dziedzictwa Hawajów jest aktywność wulkaniczna Kilauea. Ten wulkan, znajdujący się na wyspie zwanej Big Island de Hawai’i, uważany jest za jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Jego stale zmieniający się krajobraz, włączając w to potężne przepływy lawy, stanowi fascynujący obiekt badań geologicznych. W Parku Narodowym Hawai'i Volcanoes można wędrować po świeżym obszarze wulkanicznym, gdzie idzie się krętymi ścieżkami otoczonymi polami lawy. Impresyjne kratery i płynące niedawno strumienie lawy zaskakują swoją surowością, tworząc surrealistyczny pejzaż, którego nigdzie indziej nie znajdziemy. Wybieramy się w ten rejon bardzo wcześnie. Kiedy jest jeszcze ciemno, a słońce zaczyna rozświetlać horyzont, widok ogromnego dymiącego krateru jest niesamowity. Gama kolorów o brzasku zmienia się z każdą minutą obserwacji tego zjawiska. Pomimo że jest bardzo chłodno stoimy samotnie na krawędzi urwiska i chłoniemy spektakl natury…

Widok na Archipelag Wysp Hawajskich

Buty Keen na Hawajach

Wodospad Akaka na Hawajach.webp

Aktywność wulkaniczna jest kluczowym czynnikiem kształtującym Hawaje, zarówno w kontekście ich geologii, jak i unikalnej topografii. Archipelag ten jest nieustannie kształtowany przez siły natury, tworząc jednocześnie piękno i unikalność tego miejsca. To właśnie wulkany powodują powstawanie niezwykłych rozpadlin ziemi, które tworzą miejsce dla urokliwych wodospadów. Wodospad Akaka to jedno z najbardziej malowniczych miejsc, gdzie woda kaskadowo spływa po tropikalnej roślinności, tworząc mistyczną atmosferę. To idealne miejsce, aby zanurzyć się w siłę przyrody i poczuć radość płynącą z obcowania z nią. Kolejnymi ciekawymi kaskadami w okolicy są Boling pots i Rainbow falls.

Z rejonu Hilo gdzie mamy kolejną „bazę” na kilka dni na Big Island robimy całodzienne wypady przesycone atrakcjami. Magicznym miejscem jest jaskinia Kaumana Cave. Porośnięta tropikalną roślinnością z mrocznym wnętrzem, jednocześnie kusi i odstrasza nieznaną zawartością…

Hawaje nie ograniczają się jedynie do ziemskich cudów – ich podwodne królestwo jest równie fascynujące. Wyspy te oferują jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Rafa koralowa, kolorowe ryby, wieloryby i spotkania z żółwiami morskim to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na entuzjastów podwodnej przygody.

Puste plaże na Hawajach

Aktywność wulkaniczna na Hawajach

Piękny wschód słońca na Hawajach.webp

Podczas eksploracji dzikiej przyrody Hawajów, nie można zapominać o ich bogatej kulturze i tradycjach. Najprawdopodobniej to Polinezyjczycy jako pierwsi odkryli te wyspy, nawigując po otwartym oceanie. Podróżowali w dwukadłubowych kanoe wypełnionych zapasami oraz roślinami i zwierzętami hodowlanymi, co pomogło im przetrwać na odległych wyspach.

Kiedy osiedlili się na Hawajach, rozwijali swoją unikalną kulturę, budując społeczeństwo oparte na hierarchii społecznej, religii, sztuce, muzyce i tańcu. W ciągu kolejnych wieków społeczeństwo hawajskie rozwijało się, kształtowane przez kontakt z innymi kulturami, w tym z Europejczykami, którzy zaczęli przybywać na wyspy w XVIII wieku. Wraz z wprowadzeniem przez Europejczyków nowych technologii i zwyczajów, społeczeństwo hawajskie ewoluowało, a Hawaje stały się strategicznym obszarem dla międzynarodowej żeglugi i handlu. Po koniec XIX wieku Stany zjednoczone zaanektowały wyspy, a w 1959 stały się one najmłodszym do tej pory stanem.

Kaumana Cave na Hawajach.webp

Historia i kultura Hawajczyków są bogate i różnorodne, a współczesne społeczeństwo na Hawajach jest wynikiem wielu wpływów i zmian zachodzących na przestrzeni wieków.

Widać zatem, że Hawaje to nie tylko archipelag na mapie; to również prawdziwy raj dla miłośników eksploracji natury i kultury. Od wulkanicznych równin po tajemnicze wodospady, od podwodnego świata po tradycje kultury hawajskiej – te wyspy oferują podróżnikom niezapomniane doświadczenia. Odkrywaj, zanurzaj się w przyrodzie i pozwól Hawajom rozkwitać przed tobą jak prawdziwy raj dla duszy żądnej przygody. My wyjeżdżaliśmy nienasyceni kulturą i klimatem tego miejsca.

Autor: Krzysztof Rudź, Izabela Rudź (Ludzie Podróżują)
Pokaż więcej wpisów z Luty  2024
pixel