0,00 zł

Dlaczego warto odwiedzić Bałkany poza sezonem?

Podróże
2019-06-03
Dlaczego warto odwiedzić Bałkany poza sezonem?

Większość znanych nam osób odwiedza Bałkany w lipcu i sierpniu, na które przypada szczyt letniego sezonu. I oczywiście nas to nie dziwi. W tym okresie można liczyć na naprawdę dobrą pogodę (choć, jak pokazuje rok 2019 niczego nie można być pewnym jeśli chodzi o aurę pogodową), która zapewni udany urlop.

Sami jednak staramy się Bałkanów w szczycie sezonu nie odwiedzać. Powodów takiej decyzji jest kilka, ale o tym za chwilę. Faktycznie od początków naszej “bałkańskiej kariery” i istnienia bloga staramy się przekonywać do odwiedzania tego europejskiego regionu w mniej popularnych miesiącach. Bo Bałkany są piękne o każdej porze roku!
Wiosna na Bałkanach

PROBLEMATYCZNY SZCZYT SEZONU

Nie znamy dokładnych szacunków, ale obstawiamy, że 90% osób odwiedzających Bałkany czyni to w lipcu lub sierpniu. Jednak z roku na rok powiększa się grupa turystów, którzy decydują się na urlop w czerwcu lub we wrześniu, a także wyjeżdża tam na majówkę. Aczkolwiek tak czy inaczej widać dominację entuzjastów szczytu sezonu. Jak już wspominaliśmy, nie dziwi nas taki stan rzeczy. Na czas tych dwóch miesięcy przypadają szkolne wakacje, a także sezon urlopowy w większości firm. Do tego zarówno lipiec, jak i sierpień są najbardziej pewne pod kątem pogody. Jasne, może być burzowo. Ale na wybrzeżu prędzej można spodziewać się wtedy dobrej pogody, niż w głębi kraju. Dlatego też nadmorskie kurorty Chorwacji, Czarnogóry czy Albanii przeżywają w tym czasie istne oblężenie.
Wiosna na Bałkanach
Są takie miejsca, gdzie łatwiej usłyszeć w tym czasie język polski, niż miejscowy. Polacy najchętniej odpoczywają w Dalmacji oraz na Albańskiej Riwierze. Wczasy all-inclusive są wciąż niesłabnącym motywem wyjazdów do Bułgarii. A zatem wizyta na Bałkanach w szczycie sezonu będzie wiązała się z wypoczynkiem w tłumie rodaków. Z czym jeszcze? Przede wszystkim z wyższymi cenami. Różnica pomiędzy lipcem a wrześniem potrafi być naprawdę duża. I tyczy się to zarówno kosztów noclegu, wyżywienia czy atrakcji (wycieczek fakultatywnych, biletów wstępu, aktywności takich jak raftingi czy lot paralotnią, itp.). Liczycie na kameralną atmosferę, ciszę i spokój? Omijajcie szerokim łukiem wybrzeże, większość dużych miast oraz niektóre górskie miejscowości. Teoretycznie im dalej od morza, tym powinno być spokojnie. Tyle w teorii, a z praktyką bywa różnie. Dlatego jeśli nie musicie, to naprawdę rozważcie wizytę na Bałkanach w innych terminach.
Wiosna na Bałkanach

BAŁKANY W CZERWCU I WE WRZEŚNIU

Jeśli nie chcecie rezygnować z kąpieli morskich i słonecznych, chcecie odpocząć na jednej z chorwackich, czarnogórskich, albańskich czy bułgarskich plaż, wtedy rozważcie wyjazd w czerwcu lub we wrześniu. Oba miesiące nie są już traktowane jako szczyt sezonu. Dzięki temu będziecie mogli nieco zaoszczędzić np. na noclegach. Temperatury zwykle nie są aż tak wysokie jak w lipcu i sierpniu. Bardziej więc sprzyjają zwiedzaniu, pieszym wędrówkom czy jeździe na rowerze. Co równie istotne, w większości popularnych wśród turystów miejsc nie ma jeszcze wielkich tłumów, co pozwoli Wam na ich eksplorowanie w nieco bardziej sprzyjających warunkach. Czerwiec ma dodatkowo jedną, znaczącą przewagę - bardzo długi dzień. Daje Wam to znacznie więcej czasu na najróżniejsze aktywności.
Czerwiec i wrzesień to świetny czas na odwiedzenie Bałkanów jeśli chcemy uniknąć tłumów

BAŁKANY NA WIOSNĘ

W ostatnich latach długie weekendy majowe wypadały bardzo korzystnie. Biorąc niewielką ilość urlopu można było zorganizować prawie dwutygodniowy wyjazd. A taka ilość czasu jest wprost idealna na bałkańską objazdówkę. Od 4 lat regularnie wracamy na przełomie kwietnia i maja na Bałkany. Trzy lata z rzędu mieliśmy wspaniałą pogodą. Wysokie (czasem za wysokie) temperatury, słońce i niebieskie niebo. W 2019 roku pogoda postanowiła nam przypomnieć, że jak na typową kobietę przystało, potrafi być bardzo zmienna. W trakcie 16-dniowej podróży na palcach jednej ręki mogliśmy policzyć momenty, w których nie padało, było ciepło i ogólnie ładnie. Jest to doskonały przykład na to, że w przypadku pogody niczego nie można być pewnym. Dlatego bawią nas pytania z cyklu: “Jakiej pogody spodziewać się w drugim tygodniu sierpnia?”, “Czy będzie ładnie 20 czerwca?” itd. Niestety nie posiadamy szklanej kuli, nie wróżymy z fusów czy kart. Stąd, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że skoro od 4 lat gdzieś w danym terminie było ładnie, to w piątym roku też będzie. Zresztą, podobno nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania.
Wycieczki w góry, to idealny sposób na wiosenny pobyt na Bałkanach
Na majówkę 2019 zabraliśmy kostiumy kąpielowe, ubrania trekkingowe czy puchowe kurtki. Z tego zestawu najbardziej przydały się te ostatnie, gdy temperatury wieczorami spadały poniżej 0 stopni. A wracając do wiosny, naszym zdaniem, to jedna z piękniejszych pór roku na Bałkanach. Góry pokrywa jeszcze spora ilość śniegu, dzięki której liczne, bałkańskie szczyty stają się jeszcze bardziej plastyczne i piękne. Na licznych łąkach kwitną krokusy, szafirki czy hiacynty. Soczysta zieleń aż kłuje w oczy, zaś zasilone topniejącą wodą rzeki zachwycają wartkim nurtem. To doskonały czas na uprawianie najróżniejszych form aktywnej turystyki. Trekkingi w wyższych partiach gór mogą być nieco wymagające, ale znajdziecie tam też wiele prostych i przyjemnych szlaków. My od paru lat zawsze zabieramy ze sobą rowery. Praktycznie wszędzie można znaleźć jakiś ciekawy teren do jazdy na dwóch kółkach. Zwiedzanie miast również jest dużo milsze niż latem. Żar nie leje się z nieba, a duszne powietrze nie wdziera się do płuc. Pływać w morzu też się da. Oczywiście, jeśli lubicie zimną wodę ;)
Wycieczka rowerowa wiosną na Bałkanach
Zachód słońca i rowery na Bałkanach

BAŁKANY JESIENIĄ

Piękna jesień na Bałkanach
Bałkańska jesień potrafi być równie kapryśna, jak ta w Polsce. Ale jak już ustaliliśmy, pogoda jest nieprzewidywalna. I można też wtedy trafić na świetne warunki. W II połowie września oraz na początku października warto rozważyć wypad w góry. Wtedy drzewa powoli zaczynają się przebarwiać, a trawy złocić. Odwiedziny w górach Słowenii czy Czarnogóry na jesieni to niezapomniane przeżycie. Coraz krótsze dni sprzyjają city breakom. Brak światła dziennego nie przeszkadza w zwiedzaniu muzeów czy galerii. Późną jesienią zaczynają się świąteczne jarmarki, które z roku na rok przyciągają gości z całego świata. Najpopularniejsze odbywają się w Zagrzebiu i Lublanie. W tym czasie sporo też się dzieje w Skopje oraz Sarajewie.
Bałkańska jesień
Bałkańska jesień

BAŁKANY ZIMĄ

Piękna zima na Bałkanach
Bałkany zimą to wciąż temat bardzo niszowy. Krótkie dni, śnieg, trudności z dojazdem do wielu miejsc. Ale z drugiej strony - wspaniałe krajobrazy, brak tłumów, bardziej kameralna atmosfera. Bałkany zimą odwiedzamy już od 5 lat. Tradycyjnie spędzamy tam sylwestra. Zwykle w nowy rok wchodziliśmy w Sarajewie, natomiast przełom 2018/19 roku spędziliśmy na chorwackim wybrzeżu. Tak czy inaczej uwielbiamy Bałkany w zimowym wydaniu. Tamtejsze ośrodki narciarski są sporo tańsze niż te w Austrii czy we Włoszech. Nie marnuje się czasu na stanie w kolejkach. Jasne, nie ma się może do dyspozycji setek kilometrów tras. Ale można też zdecydować się na wycieczki skitourowe czy za pomocą ratraków, by znacząco powiększyć sobie obszar do eksploracji. Zimą najbardziej polecamy Wam wspomniane już Sarajewo, w okolicach którego znajdziecie 2 główne, poolimpijskie ośrodki narciarskie - Jahorinę i Bjelasnicę. Godna uwagi jest także Macedonia z Popovą Sapką, gdzie możecie wybrać się ratrakiem w dzikie ostępy gór Szar Planina.
Bałkany to również dobra propozycja jeśli planujemy wypad na narty
Podsumowując - każda pora roku jest dobra na wizytę na Półwyspie Bałkańskim. Wszystko tak naprawdę zależy od Was i tego, co najbardziej Was interesuje lub w jaki sposób lubicie spędzać czas. Jeśli preferujecie leniwy wypoczynek na plażach rozważcie II połowę czerwca. Gdy lubicie aktywnie spędzać czas, np. jeżdżąc na rowerach czy chodząc po górach, wtedy postawcie na majówkę na Bałkanach. Gdy nie macie dużo czasu i decydujecie się na city break, wtedy jesień i zima mogą być dobrą opcją.
Autor: Aleksandra Zagórska-Chabros (Bałkany według Rudej)
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel