Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

Chorwacka Istria – dlaczego warto ją odwiedzić?

PodróżeChorwacka Istria – dlaczego warto ją odwiedzić?

Jakoś tak się przyjęło, że jeśli wakacje w Chorwacji, to tylko w Dalmacji. Podejście to przejawiają głównie turyści z Polski, dla których ten bałkański kraj zaczyna się i kończy na tym jednym regionie. I o ile Dalmacja faktycznie jest piękna, ciekawa i różnorodna, o tyle warto też dać szansę innym, chorwackim zakamarkom. I tu niewątpliwie na pierwszy plan wychodzi Istria – region położony na północno-zachodnim krańcu kraju. Dlaczego warto ją odwiedzić? Przekonajcie się sami.

Zwiedzamy Chorwację

O ISTRII SŁÓW KILKA

Istria to region i półwysep, jaki Chorwacja, Słowenia i Włochy dzielą między sobą. Przy czym w tej pierwszej leży większość jej terytorium. Część turystów narzeka, że na Istrii bardziej czuć włoskiego niż chorwackiego ducha. Dzieje się tak za sprawą architektury tamtejszych miast, jak i faktu, że w regionie tym wypoczywa zwykle sporo Włochów. Choć jednak nacją dominująca są tam przede wszystkim Niemcy. Linia brzegowa Istrii w dużej mierze nie jest może tak spektakularna, jak w Dalmacji, a i góry są tu mniejsze. Jednak czy to czyni Istrię mniej ciekawą albo brzydszą? Nic bardziej mylnego. Region te ma kilka perełek, które mogą zachwycić nawet największego malkontenta. I nawet w szczycie letniego sezonu można tam bez większego trudu znaleźć miejsca zaciszne i kameralne. Co na obleganej przez tłumy Dalmacji jest misją niemal niewykonalną.

...POWODÓW BY ODWIEDZIĆ ISTRIĘ?

No dobrze, to dlaczego w ogóle warto rozważyć wizytę na Istrii? Cóż, powodów jest wiele. I tak naprawdę region ten może być bardzo uniwersalnym kierunkiem podróży. I to nie tylko w czasie wakacji!

1. CIEKAWE MIASTA I MIASTECZKA

Zacznijmy od tego, że Istria obfituje w architektoniczne perełki. Zaczynając od Puli, czyli największego i najważniejszego miasta regionu. Położona na południowym krańcu półwyspu zachwyca wspaniałą starówką, twierdzą oraz nieco industrialnym charakterem, jakiego nadaje mu tutejszy port. Innym, godnym uwagi miastem jest Rovinj, którego pełna elegancji i czaru starówka spodoba się chyba każdemu. Warto też wpaść do Poreča, który również posiada prześliczną starówkę, która kryje zabytkową Bazylikę Eufrazjusza kryjącą w swych wnętrzach bizantyjskie mozaiki. Na uwagę zasługują również mniejsze miasteczka położone poza wybrzeżem. Tu na pierwszy plan wysuwa się Motovun położony na niewielkim pagórku w środkowej części Istrii. Jego średniowieczny charakter oraz widoki rozciągające się z jego terenu są absolutnie wyjątkowe. Nieco mniejszym miasteczkiem, również położonym na wzgórzu, w stosunkowo niedużej odległości od Motovunu, jest Grožnjan. Kameralny, maleńki, pozwoli w pełni zachwycić się istryjskimi krajobrazami.

2. PRZYRODNICZE CUDA

Istria obfituje w tereny przyrodniczo cenne. W bliskim sąsiedztwie Puli znajduje się Przylądek Kamenjak, który na swym terenie kryje niesamowite klify, urocze zatoczki z plażami. Ale można tam też znaleźć… ślady dinozaurów. Oczywiście to nie jedyne, godne uwagi miejsce. Warto też wpaść na wyspy Briońskie, które chronione są w ramach parku narodowego. Ich piękno docenił Tito, który stworzył tam sobie jedną ze swoich letnich rezydencji. Na uwagę zasługuje również Buzetski kanjon czy uroczy wodospad Butoniga. Oczywiście ta lista nie wyczerpuje wszystkich możliwych opcji, ale z pewnością pokazuje, jak różnorodny jest to zakątek Chorwacki.

Przylądek Kamenjak w Chorwacji

3. RAJ DLA AKTYWNYCH

Istria to absolutny raj dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Przede wszystkim słynie z licznych szlaków rowerowych. Podczas planowania wakacji warto zajrzeć na portal Istria Bike, gdzie znaleźć można sporo inspiracji. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się szlak o nazwie Parenzana. Wiedzie z Poreča do położonego w Słowenii Kopru trasą dawnej kolejki. Pozwala dotrzeć do wielu malowniczych zakamarków Istrii i nasycić oczy pięknem tamtejszych krajobrazów. Ciekawostką jest to, że podczas pokonywania trasy przejeżdża się przez tunele, kolejowe wiadukty i mosty. Fani nieco bardziej ekstremalnej jazdy docenią z pewnością Bike Center Rabac, gdzie czekają trasy o charakterze enduro oraz flow.

Szlak rowerowy w Parenzanie

Piechurzy i biegacze również znajdą tu dla siebie odpowiednie tereny do wędrówek/biegania. Ale Istria to oczywiście możliwość uprawiania wszelkiej maści sportów wodnych – od nurkowania, po pływanie na SUP-ach, kajakarstwo morskie itd.

Sporty wodne w Istrii

4. DOSKONAŁA KUCHNIA

Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Istrię, jest tamtejsza kuchni. A jednym z jej znaków rozpoznawczych są… trufle. Istria z nich słynie, a dania z dodatkiem trufli są absolutnie genialne. Na uwagę zasługuje również pochodząca stąd oliwa, która doceniana jest na arenie międzynarodowej. A w Suvadriji, na północy półwyspu, znaleźć można nawet gaj oliwny prowadzony przez Polkę. W kuchni Istrii trafić też można na włoskie wpływy, ale i klasyczne, chorwackie dania są serwowane w tutejszych restauracjach.

Gaj oliwny w Chorwacji

Produkty z Istrii

5. CUDOWNE TERENY DO RELAKSU

Oczywiście Istria to też masa miejsc, w których można w pełni wypocząć. Jej wybrzeże obfituje w liczne, piękne plaże i tereny spacerowe. Jedne z ładniejszych plaż znaleźć można na południe i południowy-wschód od Puli. Okolice Rovinja również w nie obfitują.

Rovinj w Chorwacji

Piękne chorwackie plaże

6. DLA FANÓW KEMPINGÓW

Pod kątem noclegów Istria oferuje pełen przekrój miejsc. Ale to kempingi są jednym z jej znaków rozpoznawczych. Duże, niczym małe miasta, jak i te mniejsze, bardziej kameralne. Ich zasadniczą zaletą jest to, że w większości przypadków leżą bezpośrednio nad brzegiem morza, oferując dostęp do zatoczek i plaż. Niejednokrotnie oferują też baseny i masę innych atrakcji. Stąd często wybierane są przez rodziny z dzieciakami.

7. NIE TYLKO LATEM!

Oczywiście większość osób odwiedza Istrię latem. Ale jej łagodny klimat pozwala cieszyć się jej pięknem i różnorodnością nie tylko wtedy, gdy temperatury są wysokie. Zimą Istrię upodobali sobie kolarze szosowi, którzy mogą tu spokojnie trenować. Opady deszczu czy śniegu nie są zbyt częste (choć oczywiście się zdarzają), a jedyną niedogodnością może być dość silny wiatr. Wiosna czy jesień to idealna pora na zwiedzanie, spacery i próbowanie lokalnych smaków.

Motovun w Chorwacji

Porec w Chorwacji

Jak widać, Istria może być idealnym celem wakacji, urlopu, dłuższego lub krótszego wypadu we dwoje, z dziećmi, psem lub kotem. Bez względu na turystyczne upodobania każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednie miejsca, atrakcje czy aktywności. A to wszystko w otoczeniu wspaniałych krajobrazów!

Autor: Aleksandra-Zagórska Chabros (Bałkany według Rudej)
2023-07-19
Pokaż więcej wpisów z Lipiec  #160;2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel