Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

Chorwacja z rowerem

PodróżeChorwacja z rowerem

Turystyka rowerowa, w różnych formach, staje się coraz popularniejsza. Chyba wszyscy po pandemii zdążyli już zauważyć zwiększony ruch na ścieżkach rowerowych.

Obecne, coraz wyższe, ceny paliw mogą również dość dobrze zmotywować niektórych ludzi do przemieszczania się na dwóch kółkach napędzanych siłą mięśni, zamiast benzyną czy dieslem Mnie, jako wieloletniego rowerzystę, ten trend cieszy, zwłaszcza, że wraz ze zwiększonym zainteresowaniem tym sportem powstaje coraz więcej inwestycji i miejsc przystosowanych dla fanów dwóch kółek. Trend ten jest ogólnoświatowy i dotarł również do krajów gdzie np. lubimy jeździć na wakacje. Często odwiedzana przez naszych rodaków skalista Chorwacja, na pierwszy rzut oka może nie mieć zbyt dużo do zaoferowania rowerzystom. My osobiście jednak już od paru lat praktycznie zawsze zabieramy nasze dwa kółka ze sobą i chcielibyśmy pokazać, że warto rozważyć taką opcję.
Turystyka rowerowa w Chorwacji? - warto rozwazyc taka opcje
Pisząc na wstępie „turystyka rowerowa”, pewnie dużej części z was może pojawić się przed oczami wizja wyprawy prosto z Polski do Chorwacji na rowerach obładowanych sakwami. Nie koniecznie akurat o to chodzi. Nawet krótkie wycieczki dookoła miejscowości wypoczynkowej, do której przybyliśmy autem, to również turystyka rowerowa. Wcale nie trzeba być nie wiadomo jak zapalonym kolarzem, żeby pojeździć rowerem wzdłuż Adriatyku. Wybierając się do Chorwacji, zdecydowana większość osób, jedzie własnym samochodem, a obecnie dostępnych jest bardzo dużo bezpiecznych form transportu takiego sprzętu. Nawet jeśli nie mamy możliwości zabrania swoich dwóch kółek, to obecnie niemal w każdym większym mieście, czy kurorcie, bez problemu znajdziemy wypożyczalnię rowerów.
W Chorwacji dziala wiele wypozyczalni rowerowych dzieki czemu latwo bedziesz mogl eksplorowac ten kraj na dwoch kolkach
Czemu akurat rower, a nie po prostu spacer? I jedno i drugie może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, ale główną zaletą roweru jest to, że nawet podczas spokojnej przejażdżki, w tym samym czasie co na piechotę, możemy zobaczyć dużo więcej. Osobiście, jak wszyscy inni, lubimy czasem poleniuchować, jednak najczęściej podczas wyjazdów staramy się zobaczyć jak najwięcej w ograniczonym urlopem czasie. Rower w tej kwestii sprawdza się wyśmienicie i pozwala podczas jednej wycieczki zobaczyć kilka okolicznych miasteczek naraz, zamiast tylko jednego głównego deptaka. Wiadomo, że często trasę taką można pokonać jeszcze szybciej samochodem, jednak to właśnie z perspektywy siodełka możemy zdecydowanie bardziej wczuć się w lokalny klimat i poczuć tą atmosferę zdecydowanie lepiej niż przez szybę. Na dwóch kółkach możemy też dużo łatwiej i szybciej znaleźć te nieco spokojniejsze miejsca, gdzie turyści piesi docierają zdecydowanie rzadziej.
Na Na dwoch kolkach jestesmy w stanie zobaczyc duzo wiecej niz wedrujac pieszo
Jazda rowerami w Chorwacji oczywiście ma też swoje ograniczenia. Pagórkowaty, a czasem wręcz górzysty teren w połączeniu z kamienistym podłożem może miejscami powodować, że wycieczka nie będzie gładka na całej długości. Rekreacyjnym kolarzom przychodzą jednak z pomocą specjalnie wyznaczone szlaki rowerowe. Dla osób, które chcą spokojnie pojeździć po ubitych drogach i ścieżkach w pięknych okolicznościach Chorwackiej przyrody, najlepszym wyborem będzie Istria. Na jej terenie wytyczona jest gęsta sieć ponad 1000 km szlaków rowerowych. Często przy mapach, poza długością oraz profilem wysokości takich tras, podany jest również poziom trudności technicznej, co pozwala lepiej dopasować wybór do umiejętności i chęci. Oczywiście Istria też potrafi być nieco pofałdowana, ale przewyższenia są tu dużo mniejsze niż w położonej na południu kraju Dalmacji.
Istria w Chorwacji obfituje wiele wytyczonych sciezek rowerowych o roznym poziomie trudnosci
Osobom, które lubią zjechać z ubitych dróg w teren, Chorwacja może zaoferować naprawdę dużo ciekawych tras. Kolarze XC, All-Mountain, a nawet Enduro mogą wybierać spośród mnóstwa ciekawych gór i pagórków rozsianych praktycznie na terenie całego kraju. Jedną z największych zalet tutejszego krajobrazu jest możliwość ciekawych zjazdów z pięknymi widokami na Adriatyk. Dostępnych jest mnóstwo ścieżek, dróg szutrowych i szlaków, ale powstaje też coraz więcej specjalnie przygotowanych tras i miejsc typowo rowerowych. Na Istrii ciekawym rowerowym miejscem jest „Bike Center Rabac”, który oferuje sieć specjalnie zbudowanych tras. Znajdą tu coś ciekawego zarówno rodziny z dziećmi, rowerzyści bardziej rekreacyjni, jak i ci którzy oczekują od jazdy nieco mocniejszych wrażeń. Dostępne jest również całe zaplecze włącznie z serwisem, wypożyczalnią sprzętu (zarówno zwykłe rowery, jak i e-bikes), oraz hotelami przystosowanymi do potrzeb rowerzystów (ze specjalnymi garażami dla rowerów, narzędziami serwisowymi czy myjką).
Bardziej zaawansowani kolarze moga wybierac sporod mnostwa ciekawych gor i pagorkw
Rowerzyści, którzy tak jak ja najbardziej lubią ciekawą jazdę w dół, również mają w Chorwacji do wyboru kilka ciekawych miejsc. Poza wspomnianym wcześniej Bike Center Rabac, bardzo polecam rejon miasta Omis. Na jego obrzeżach znajdują się trasy „Enduro Perun”, które utrzymuje lokalna ekipa „Coast Riders”. Zróżnicowane trasy o charakterze enduro oferują niesamowicie widokową jazdę po chorwackim, skalistym krajobrazie. Świetne linie przejazdu i przeszkody zostały połączone w fajne i płynne zjazdy. Ci, którzy chcą skupić się na jeździe w dół, przygotowany został specjalny bus z przyczepą, który pomaga zdobyć wysokość. Inne znane mi miejsca to np. wzgórza powyżej miasta Szybenik, oraz półwysep-park Marjan w Splicie. Tras tego typu jest dużo więcej i bardzo polecam przejrzenie strony Trailforks.com, gdzie choć trochę widać skalę i ilość opcji do nieco ambitniejszej jazdy rowerem. Dużą zaletą kamienistego terenu jest fakt, że praktycznie nie ma tu błota, a sezon rowerowy trwa niemal cały rok. Ja mam już za sobą miłe dni spędzone na rowerze pod koniec grudnia, czy ostatnio na przełomie lutego i marca. Rowerzyści szosowi również chętnie wpadają do tego kraju w chłodniejszych miesiącach, bo wtedy w Polsce zazwyczaj jeździć się nie da, a tam warunki są zazwyczaj sprzyjające (należy jednak pamiętać o silnych wiatrach, które na wybrzeży i wyspach potrafią wiać od września do maja). Latem jazda w Chorwacji może być nieco bardziej wymagająca ze względu na wysokie temperatury oraz tłumy turystów. Dlatego planując wypad lepiej omijać szczyt sezonu, czyli lipiec i sierpień.
Sezon rowerowy w Chorawcji trwa niemal caly rok
Podsumowując, bardzo gorąco polecamy zabrać ze sobą rower do Chorwacji, albo chociaż wypożyczyć go na miejscu. Odkrywanie nowych miejsc z perspektywy siodełka może być świetną alternatywą dla spacerów, czy dojazdów samochodem. Niezależnie od tego czy jesteście sportowcami, którzy kręcą dziesiątki kilometrów w terenie, czy wolicie spokojnie kilkunastokilometrowe wycieczki, to właśnie rower pomoże wam dotrzeć w ciekawe i nieco mniej zatłoczone miejsca. Wiadomo, że przy transporcie i przechowywaniu sprzętu, mogą pojawić się pewne niedogodności, ale z odpowiednim rozplanowaniem wycieczka wzbogacona o jazdę na rowerze będzie warta dodatkowego zachodu. A co najważniejsze, miejsc przyjaznym rowerzystom w Chorwacji przybywa.
Odpczynnek po wycieczce rowerowej nad Adriatykiem
Autor: Marek Chabros (Bałkany według Rudej)
2022-03-17
Pokaż więcej wpisów z Marzec  #160;2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel