Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

7 powodów dla których warto odwiedzić Peloponez

Podróże7 powodów dla których warto odwiedzić Peloponez

O Peloponezie chyba każdy słyszał. To półwysep (a odkąd istnieje Kanał Koryncki, który odciął go od stałego lądu, można go wręcz traktować jak wyspę), który składa się z czterech mniejszych półwyspów

Jednak jeśli popytać wśród osób odwiedzających Grecję, czy na Peloponezie były, zwykle otrzymuje się odpowiedź przeczącą. Czemu? Bo zdecydowana większość turystów woli się koncentrować na wyspach. Dodatkowo, Peloponez jest takim zakątkiem Grecji, który najlepiej eksplorować samochodem. Bo bez niego po prostu nie uda się dotrzeć do większości tamtejszych atrakcji. Zapewne już to brzmi jak zachęta, by Peloponez odwiedzić, w szczególności, gdy jest się w grupie osób poszukujących miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków. Poniżej jednak znajdziecie nieco więcej powodów, dla których warto się zdecydować na jego eksplorowanie.

1. HISTORYCZNE DZIEDZICTWO GRECJI

Peloponez to całkiem rozległy teren, który przez stulecia był świadkiem ważnych wydarzeń. Pamiątką po nich są liczne stanowiska archeologiczne oraz zabytki, które przypominają o historycznym dziedzictwie całego kraju. To właśnie na Peloponezie znajduje się m.in. Olimpia będąca swoistą kolebką Igrzysk Olimpijskich; Mykeny z ruinami Akropolu czy Sparta, na terenie której znajdują się wpisane na listę UNESCO ruiny miasta Mistra. Oczywiście to tylko najbardziej znane przykłady miejsc o dużym znaczeniu historycznym, jakie znaleźć można na Peloponezie. Ale te najlepiej obrazują, na co możecie tam liczyć.
Peloponez slynie z wielu miejsc o duzym znaczeniu historycznym

2. IDEALNY KIERUNEK NA ROAD TRIP

Ze względu na dużą powierzchnię Peloponez będzie idealnym kierunkiem dla fanów podróży samochodowych. To również popularny cel wśród entuzjastów van life’u, czyli życia/mieszkania w busie/kamperze i np. pracy zdalnej. W szczególności zimą i na wiosnę zjeżdża się tam sporo ludzie z różnych stron świata, którzy eksplorują Peloponez, nocują na dziko i korzystają z piękna tego regionu. Latem takie podróżowanie może być problematyczne pod paroma względami. Po pierwsze – wysokie temperatury. Po drugie, w Grecji w teorii istnieje zakaz nocowania na dziko. O ile poza sezonem raczej nikt nie będzie się nikogo o to czepiać, o tyle w sezonie letnim, w szczególności przy plażach, może być to niemile widziane. Konsekwencje? Mandat, a nawet aresztowanie. Dlatego w takich miesiącach jak lipiec czy sierpień pewnie lepiej nocować leganie na kempingach. Jeśli chodzi o drogi na Peloponezie, to poza autostradami, są one w dużej mierze dobrej jakości. Ale im bardziej lokalna droga, tym może być bardziej wąska, kręta i stroma. W szczególności w interiorze, gdzie góry dość mocno się wypiętrzają i gdzie mieszka i zagląda znacznie mniej ludzi. Warto uważać na Google Maps, który potrafi wprowadzić na drogi, które na innych mapach (np. OpenStreet Map) są zaznaczone jako… ścieżki.
Piekne widoki na Peloponezie w Grecji

3. PRZEPIĘKNE PLAŻE

Oczywiście Peloponez oferuje ogromną ilość pięknych plaż. I to zarówno plaże piaszczyste, jak i kamieniste czy żwirowe. Są też klify, malownicze zatoczki. Absolutnie pełen przekrój. Niektóre z nich, jak chociażby Voidokilia, pojawiają się w zestawieniach nie tylko najpiękniejszych plaż Peloponezu czy Grecji, ale też Europy. A decydując się na objechanie całego Peloponezu dookoła można mieć gwarancję tego, że będzie się wypoczywać w najbardziej epickich miejscach.
Peloponez w Grecji slynie z ogromnej ilosci przepieknych plaz

4. DZIKA PRZYRODA

Peloponez jest też dziki. I to nawet bardzo, w szczególności, gdy pominie się najbardziej znane kurorty czy miasteczka oraz uda w jego interior. Górzysty teren kryje nie tylko ciekawe trasy trekkingowe, ale też malownicze wodospady, różnorodną roślinność, możliwość podejrzenia zwierzaków w ich naturalnym środowisku oraz wspaniałe i rozległe widoki. Ale również na wybrzeżu można dotrzeć do miejsc, które pod kątem przyrodniczym powalają na kolana. Przykład? Geopark Agios Nikolaos, gdzie podziwiać można „skamieniały las”, czyli pozostałości po niegdyś istniejącym tu lesie palmowym. Do tego skalne klify, intensywne kolory morza i zniewalające wprost krajobrazy. Ale podobnych miejsc jest tam wiele.
Gorzysty teren Peloponezu kryje wiele ciekawych tras trekkingowych

5. MAŁA ILOŚĆ TURYSTÓW I TO NAWET W SEZONIE

Jak już wspominałam na początku, Peloponez nie jest oblegany przez turystów. Owszem, w takich miejscach jak Korynt, Sparta czy Mykeny w sezonie może być tłoczno. W niektórych nadmorskich kurortach pewnie też, ale nie tak bardzo jak w innych, bardziej popularnych zakątkach Grecji. Wynika to z faktu, że nie docierają tam duże, zorganizowane wycieczki. Do tego, aby móc po Peloponezie się poruszać i by dotrzeć do jego najciekawszych zakątków, po prostu trzeba mieć własny środek transportu. A to część osób zniechęca. W efekcie nawet w szczycie letniego sezonu powinno być tam kameralnie i spokojnie. A poza sezonem to już w ogóle!
Mala ilosc turystow i to nawet w sezonie to bez watpienia zaleta Peloponezu

6. NIECO MNIEJ KOMERCYJNA TWARZ GRECJI

W efekcie z punkt piątego przechodzimy płynnie do szóstego, bo jeden wynika z drugiego. Peloponez nie jest np. tak komercyjny, jak niektóre, greckie wyspy. Jasne, baza hotelowa czy gastronomiczna, w szczególności na wybrzeżu, jest na bardzo dobrym poziomie. Ale podejście do turystów jest tu nieco mniej nachalne, co generalnie sprzyja wypoczynkowi oraz wtopienie się w tamtejszą atmosferę.
Peloponez jest zdecydowanie mniej komerycyjny niz pozostale greckie wyspy

7. MIASTA I MIASTECZKA, W KTÓRYCH CZAS SIĘ ZATRZYMAŁ

Na terenie Peloponezu jest mnóstwo uroczych miast i miasteczek. W niektórych czas się zatrzymał. W szczególności, jeśli udacie się na południowy kraniec półwyspu Mani (drugi od zachodu „palec” Peloponezu). Znaleźć tam można sporo wiosek, z kamienną, tradycyjną zabudową. Niektóre z nich są częściowo lub niemal całkowicie opuszczone. Większość turystów odwiedza Vathię, która z nich wszystkich jest najmocniej wypromowana przez przewodniki czy blogi. Ale tych wiosek jest wokół kilka i każda robi podobne wrażenia. A ze względu na ich górskie położenie oferują też spektakularne widoki. Innym miejscem, które zachwyca jest Monemwasia, zwana Gibraltarem Wschodu. Miasto założone na wyłaniającej się wprost z morza skale. Górna część miasta jest w ruinie, dolna zabudowana natomiast zadbanymi kamieniczkami. Całość robi ogromne wrażenie. Oprócz tego warto odwiedzić Gytheio, Nauplion, Methoni i… wiele, wiele innych.
Peloponez to wiele miast i miasteczek w ktorych czas sie zatrzymal
Oczywiście powyższe powody nie wyczerpują tematu. Bo jeśli sami na Peloponez się udacie, to szybko zrozumiecie, że to region obfitujący w atrakcje, ciekawostki i piękne miejsca. Każdy, bez względu na turystyczne upodobania znajdzie tu dla siebie coś interesującego. A to wszystko w otoczeniu naprawdę rewelacyjnych krajobrazów oraz w spokojnej, relaksującej atmosferze. Polecam wpaść tam w maju, gdy cały Peloponez skąpany jest w kwiatach, których różnokolorowe kobierce pokrywają łąki, górskie zbocza ale też teren twierdz czy stanowisk archeologicznych. Jasne, woda w morzu może być jeszcze chłodna, a aura dość wietrzna. Ale moim zdaniem i tak warto!
Peloponez skrywa wiele malowniczych miejsc
Autor: Aleksandra-Zagórska Chabros (Bałkany według Rudej)
2022-09-07
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  #160;2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel