Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

5 sposobów na powitanie wiosny

Porady5 sposobów na powitanie wiosny

Wraz z wiosną przychodzi obietnica dłuższych dni, cieplejszej pogody oraz intensywna potrzeba odświeżenia domu generalnym porządkiem. Oznacza punkt zwrotny, kiedy godziny dzienne zaczynają się stopniowo wydłużać. Nic dziwnego, że wiosna kojarzy się z przebudzeniem, odnową i nowym początkiem! Pamiętaj, aby zaznaczyć pierwszy wiosenny dzień w swoim kalendarzu i zarezerwować trochę czasu, aby doświadczyć i świętować zmianę pór roku.

CO TO JEST RÓWNONOC WIOSENNA?

Być może słyszałeś/aś o równonocy wiosennej? (po ang. spring equinox lub vernal equinox) Vernal oznacza „świeży lub nowy” i pochodzi od łacińskiego słowa vernus, oznaczającego „wiosnę”. Słowo równonoc jest również pochodzenia łacińskiego, łącząc słowa aequus (równy) z nox (noc). Połącz te słowa i masz „równą noc” — gdzie godziny światła dziennego są prawie równe godzinom ciemności. Po równonocy wiosennej dni stają się coraz dłuższe, ponieważ słońce migruje na północ.

Początek wiosny jest obchodzony i honorowany na całym świecie od wieków. Persowie postrzegali równonoc wiosenną jako początek nowego roku i świętowali wiosennym świętem upamiętniającym nowy rozwój i ogień. Irańczycy nadal świętują Nowruz, irański nowy rok w okolicy 21 marca. Starożytne kultury germańskie obchodziły święto ku czci Ostary, bogini wiosny, oddając hołd płodności i nowym początkom. W starożytnym mieście Majów Chichen Itza rytuały odbywały się w Piramidzie Kukulkana, gdzie schody zbudowano pod tak precyzyjnym kątem, że strumień światła słonecznego zdawał się wić niczym wąż po gwiazdach podczas równonocy. Shunbun no Hi to japońskie święto państwowe w dniu równonocy wiosennej, podczas którego ludzie składają hołd zmarłym i opiekują się grobami swoich bliskich. W Stanach Zjednoczonych, rdzenni mieszkańcy Lakota nadal czczą równonoc wiosenną, organizując ceremonie, takie jak ceremonia fajki, mająca na celu ponowne rozpalenie świętego ognia życia na Ziemi.

Camping z wygodnymi butami Keen

ŚWIĘTUJ NOWE POCZĄTKI

Czy jest lepszy sposób na wyjście z zimy niż własne wiosenne świętowanie? Oto pięć sposobów, dzięki którym Ty i Twoja rodzina możecie powitać sezon odrodzenia, odmłodzenia i odnowy.

1. Zrób swój wiosenny ogród: Nic tak nie kojarzy się z wiosną, jak widok malutkich zielonych sadzonek wyłaniających się z ziemi. Marzec to fantastyczny czas na rozpoczęcie siewu nasion przyszłego ogrodu. Jeśli masz ciepłe i słoneczne miejsce w domu lub garażu, posadź kilka sadzonek w pomieszczeniach, które możesz przesadzić później w sezonie. W zależności od lokalizacji rozważ uprawę pomidorów, papryki, ziół lub kwiatów zapylaczy. Jeśli nie masz pewności, które nasiona kupić, odwiedź sklep bądź targ ogrodniczy, aby uzyskać poradę. (A gdy już tam będziesz, poświęć dodatkową minutę lub dwie na spacer między rzędami roślin, aby naprawdę poczuć wiosnę!)

2. Połącz wędrówkę wraz z obserwacją ptaków: Wychodzenie na łono natury to jeden z naszych ulubionych sposobów przeżywania okresu odradzania się. Świat zaczyna się zielenić, pojawiają się odgłosy i widoki ptaków czy dzikich zwierząt. Decydując się na spacer, poszukaj tych, które zwiastują nadejście wiosny - przebiśniegi czy krokusy (A ponieważ deszcz uwielbia pojawiać się na wiosnę, zawsze dobrze jest sprawdzić warunki na szlaku przed wyjazdem i założyć niezawodne, nieprzemakalne obuwie).

Wiosna to wyjątkowy czas, aby spróbować obserwacji ptaków. Zanim wyruszysz, weź lornetkę i przewodnik po ptakach dla swojej okolicy i przeczytaj, jak rozpocząć przygodę z ptakami. Oprócz bycia świadkiem magii wiosny, może się nawet okazać, że czas spędzony z ptakami będzie fantastyczny.

3. Wiosenne grzybobranie: Gdy śnieg zaczyna topnieć, jeszcze wilgotna, ciepła ziemia zaczyna kwitnąć grzybami. Poszukiwanie grzybów to przyjemna wiosenna czynność, która może kończyć się smaczną nagrodą. Choć wiosna nie kojarzy się z grzybobraniem, wiele grzybów spotykamy tylko o tej porze roku. Odmiany grzybów smardzowatych są stosunkowo obfite wiosną i dość łatwe do zidentyfikowania.

4. Weź udział w zajęciach sezonowych: Od zbierania naturalnych barwników po naukę zachowania obfitości wiosennej żywności, udział w zajęciach sezonowych może wzbogacić twój związek z porą roku. Wiele domów kultury, szkół wyższych (chociażby Ogrody Botaniczne UW czy UJ) i klubów artystycznych oferuje zajęcia z takich rzeczy, jak tkanie koszyków, naturalne farbowanie tkanin barwnikami roślinnymi czy malowanie akwarelami mineralnymi, konserwowanie, a nawet zbieranie dzikiej żywności!

5. Zacznij coś nowego: Wiosna to czas, kiedy ziemia żyje odnową i odrodzeniem. To idealna okazja, aby rozpocząć projekt lub spróbować czegoś nowego. Dłuższe dni oznaczają więcej czasu na podjęcie chociażby nauki szycia bądź pływania kajakiem. A może chciałbyś przeczytać więcej powieści lub rozpocząć praktykę medytacyjną?. Niezależnie od tego, co Cię ciekawi, rozważ nadejście równonocy wiosennej, aby rozpocząć coś nowego!

Sandały Keen do sportów wodnych

Sandały Keen Newport na każdą okazję
Autor: KEEN
2023-03-08
Pokaż więcej wpisów z Marzec  #160;2023
Polecane
Oszczędzasz170,00 zł
Buty trekkingowe męskie KEEN NXIS SPEED

Buty trekkingowe męskie KEEN NXIS SPEED

379,99 zł549,99 zł
Oszczędzasz170,00 zł
Buty miejskie damskie KEEN MOSEY CHELSEA LEATHER

Buty miejskie damskie KEEN MOSEY CHELSEA LEATHER

389,99 zł559,99 zł
Oszczędzasz150,00 zł
Trampki męskie KEEN ELDON HARVEST SNEAKER LEATHER

Trampki męskie KEEN ELDON HARVEST SNEAKER LEATHER

329,99 zł479,99 zł
Oszczędzasz150,00 zł
Buty miejskie damskie KEEN MOSEY DERBY

Buty miejskie damskie KEEN MOSEY DERBY

329,99 zł479,99 zł
Oszczędzasz210,00 zł
Buty trekkingowe damskie KEEN TERRADORA FLEX MID WP

Buty trekkingowe damskie KEEN TERRADORA FLEX MID WP

489,99 zł699,99 zł
Oszczędzasz230,00 zł
Buty miejskie męskie KEEN WK400

Buty miejskie męskie KEEN WK400

519,99 zł749,99 zł
Oszczędzasz230,00 zł
Buty miejskie damskie KEEN WK400

Buty miejskie damskie KEEN WK400

519,99 zł749,99 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel