Nowa kolekcja Wiosna/Lato 2024 już dostępna. Sprawdź =>>>
Szukaj
Ulubione 0

10 wskazówek jak spędzić zimowe dni na szlaku

Porady10 wskazówek jak spędzić zimowe dni na szlaku

Mniej zatłoczone szlaki, brak owadów i możliwość zobaczenia spektakularnych miejsc spowitych śniegiem lub soplami lodu – tak, zimowe wędrówki to całkiem fajny sposób spędzania wolnego czasu.

Jasne, może się to wiązać z wieloma wyzwaniami czy zagrożeniami. I tak, dotarcie do końca szlaku zajmuje trochę więcej czasu. Ale gdy już tam będziesz, otulony odpowiednią mieszanką warstw i wodoodporności, wędrówki zimą będą ekscytujące i pełne nagród.

Jeśli nigdy nie widziałeś, żeby Twój ulubiony szlak zamienił się w zimową krainę czarów, oto 10 naszych najlepszych wskazówek, jak wybrać się na wędrówkę do krainy zimowego blasku i mroźnego terenu.

1. UTRZYMUJ CIEPŁE STOPY

Kupując zimowe buty turystyczne, zalecamy zakup pary wodoodpornej, zapewniającej dobrą przyczepność i przytulną izolację. Zimą warunki do pieszych wędrówek często są oblodzone, śliskie (i wręcz trudne), dlatego posiadanie pary butów z przyczepną podeszwą przeznaczoną do zimowych warunków jest koniecznością. Niepewna pogoda, błotniste szlaki i okazjonalne objazdy wokół zaspy śnieżnej mogą mieć duże znaczenie, ale jeśli nosisz wodoodporne, izolowane buty, Twoje stopy będą ciepłe i szczęśliwe podczas każdego zimowego wyzwania.

Wskazówka KEEN: Dużo śniegu na szlaku? Zabierz ze sobą parę rakiet śnieżnych, aby pokonywać kilometry. Wiele sklepów outdoorowych oferuje wypożyczalnię — pamiętaj tylko, że nie wszystkie buty nadają się do rakiet śnieżnych. Naszymi ulubionymi butami do przypięcia do rakiet śnieżnych są buty Revel IV dla kobiet i mężczyzn.

Odpowiednie obuwie na zimowe wędrówki

2. UBIERZ SIĘ WIELOWARSTWOWO

Zakładanie kilku warstw ubrań jest ważne podczas pieszych wędrówek zimą. Jasne, na zewnątrz może być chłodno, ale kiedy już wyruszysz, będziesz bardzo szczęśliwy, że ubrałeś się warstwowo. Lubimy myśleć o ubieraniu się na zimowe wędrówki trochę jak o warstwach leśnego ekosystemu:

Dno lasu/warstwy podstawowe: W naturze dno lasu wspiera ekosystem, tworząc i uwalniając składniki odżywcze. W przypadku warstw są to warstwy podstawowe, które utrzymują ciepło całego ciała. Nasze ulubione warstwy bazowe to para wełnianych spodni, wełniana lub syntetyczna koszulka lub bezrękawnik oraz wygodna para wełnianych skarpet.

Warstwy zielne i krzewiaste — lub warstwy środkowe: Tutaj będziesz chciał założyć parę polarowych spodni lub spodni turystycznych (te z ochroną przed wiatrem są świetne) i bluzę lub średniej grubości warstwę z długim rękawem i polarową kamizelkę.

Podszyt/warstwa zewnętrzna: Warstwa osłaniająca, która chroni warstwy lasu poniżej, reprezentuje zewnętrzne warstwy odzieży. Pomyśl o wodoodpornych spodniach przeciwdeszczowych i izolowanej kurtce przeciwdeszczowej (lub niektórzy wolą ocieplaną kurtkę w połączeniu z wodoodporną powłoką, aby uzyskać jeszcze więcej możliwości układania warstw).

Baldachim — czyli akcesoria ochronne: W lesie baldachim jest pierwszą warstwą stykającą się ze słońcem i deszczem. Podobnie czapka lub kominiarka, rękawiczki i getry chronią Cię przed żywiołami i zapewniają suchość.

Wskazówka KEEN: Unikaj odzieży bawełnianej, ponieważ zatrzymuje wilgoć, co powoduje pocenie się i zimną skórę. Zawsze zalecamy zamiast tego opcje wełniane lub syntetyczne, dzięki czemu będzie Ci ciepło, nawet jeśli zmokniesz (z powodu deszczu lub potu – cokolwiek).

3. WYBIERZ ODPOWIEDNI SZLAK

Nie wszystkie szlaki są przygotowane do zimowych wędrówek. Rozważ wybranie szlaku, który jest stosunkowo płaski i niezbyt eksponowany. Jeśli warunki na szlaku staną się śliskie lub oblodzone, brak konieczności wspinania się i schodzenia sprawi, że wędrówka stanie się przyjemniejsza. Wybór szlaku, który nie prowadzi po klifie, jest również ogólnie bezpieczniejszy, jeśli w efekcie trochę się poślizgniesz. Nie wiesz, gdzie wybrać się na wycieczkę? Zadzwoń do schroniska i zapytaj o warunki na szlaku (lub wyszukaj kilka szlaków wiosną, latem i jesienią i zobacz, jak Twój ulubiony szlak zmienia się wraz z porami roku).

Wybierz odpowiedni zimowy szlak na piesze wędrówki

4. ZAWSZE PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

Na podróż dłuższą i bardziej odległą niż kilka kilometrów łatwo dostępnym szlakiem zawsze (i mamy na myśli zawsze) pakuj dziesięciu niezbędnych rzeczy. Oprócz tego dorzuć kilka torebek do ogrzewania dłoni, koc ratunkowy, kijki trekkingowe i łopatę do śniegu, którą można spakować (parkingi przed szlakami nie zawsze są dobrze odśnieżone).

Wskazówka KEEN: Nawigacja jest zawsze niezbędna, ale w chłodne dni urządzenia GPS i telefony komórkowe mogą działać nieprawidłowo. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą papierową mapę trasy i dodatkowe baterie.

5. SPRAWDŹ POGODĘ I ZACZNIJ WCZEŚNIE

Zimowa pogoda może być nieprzewidywalna, a czasem wręcz niebezpieczna. Zawsze sprawdzaj pogodę i wiedz, kiedy odwołać wycieczkę. (Burze lub ostrzeżenia lawinowe są dla nas nie do przyjęcia.) Ponieważ w zimie godziny dzienne są po prostu krótsze, rozpocznij wędrówkę wcześniej, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Pamiętaj, aby spakować się na najgorsze możliwe warunki pogodowe. Jeśli okaże się, że będziesz jej potrzebować, będziesz szczęśliwy, że spakowałeś tę kurtkę przeciwdeszczową.

Wskazówka KEEN: Pamiętaj, że wędrówki zimą mogą zająć więcej czasu niż wędrówki w innych porach roku. Jeśli Ty i Twoja załoga jako pierwsi zejdziecie ze szlaku lub warunki będą trudne, do średniego czasu wędrówki można dodać godzinę.

6. JEDŹ WIĘCEJ

Aktywność fizyczna w połączeniu z zimną pogodą (i noszenie ze sobą dużego sprzętu) to ciężka praca dla Twojego organizmu. Będziesz spalać dużo kalorii, więc pamiętaj, aby dzień wcześniej zjeść dużo i zabrać ze sobą dużo jedzenia. Przekąski, które możesz zjeść podczas wędrówki, są świetne, dzięki czemu nie musisz się zatrzymywać na zbyt długo (i ryzykujesz zmarznięciem, gdy stoisz).

7. NIE ZAPOMNIJ O OCHRONIE PRZECIWSŁONECZNEJ

Czy kiedykolwiek oglądałeś zdjęcia z wypraw na Mount Everest i zastanawiałeś się: „Dlaczego ci wymizerowani ludzie noszą filtry przeciwsłoneczne i okulary przeciwsłoneczne w śniegu?" Cóż, promienie UV są wyższe na większych wysokościach. Ponadto śnieg odbija promienie słoneczne i sprawia, że odsłonięta skóra jest podatna na oparzenia słoneczne. Nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym i posmaruj też usta balsamem z filtrem SPF.

8. DBAJ O ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE

Nawodnienie organizmu podczas pieszych wędrówek jest koniecznością. Czasami jednak warunki są tak trudne, że zewnętrzne butelki z wodą mogą zacząć zamarzać. Pakiet nawadniający ogranicza zamarzanie, ponieważ pęcherze z wodą często znajdują się z tyłu plecaka (aby temperatura ciała zapobiegała zamarzaniu wody). Zainwestuj jednak w izolowany rękaw na rurkę do picia. Ponieważ rura jest wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, jest podatna na zamarzanie.

9. POZNAJ OBJAWY ODMROŻEŃ I HIPOTERMII

Zimowe wędrówki, choć rzadkie, niosą ze sobą ryzyko odmrożeń lub hipotermii. Odmrożenia pojawiają się najczęściej na palcach rąk, nóg, nosie i płatkach uszu i objawiają się drętwieniem, brakiem czucia lub skórą, która zaczyna wyglądać na woskową lub odbarwioną. Hipotermia — kolejny stan nagły związany z przeziębieniem polega na wyłączeniu systemu ogrzewania organizmu i objawia się dreszczami, drętwieniem, apatią, zaburzeniami oceny sytuacji, a w ciężkich przypadkach — utratą przytomności.

Wskazówka KEEN: Jeśli wybierasz się na wędrówkę z psim towarzyszem, ważne jest, aby wiedzieć, jak wyglądają odmrożenia i hipotermia także u zwierząt.

10. URZĄDŹ SOBIE PRZYJĘCIE POWITALNE

Powrót do samochodu po zimowej wędrówce przypomina wejście do ciepłej kabiny, w której trzaska ogień. To miejsce, w którym można się rozgrzać – wytchnienie od wiatru i zimna. Zapakuj do torby ciepłe ubrania, wyjątkowo wygodne buty (wsuwane Howser to nasza ulubiona opcja po wędrówce) i termos pełen gorącej kawy lub kakao, aby uzyskać pełnię wrażeń. W końcu marzenie o pysznym kakao może pomóc Ci przetrwać ostatnią milę wędrówki.

Tej zimy nie pozwól, aby „zła” pogoda przeszkodziła Ci w cieszeniu się wspaniałym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Zimowe wędrówki wymagają dodatkowego przygotowania i odpowiedniego sprzętu, ale gdy już to wszystko skompletujesz, może ci się to tak spodobać, że będziesz zdradzać sekret zimowych wędrówek każdemu, kogo spotkasz.

Zimowe spacery z przyjaciółmi
Autor: KEEN
2024-01-31
Pokaż więcej wpisów z Styczeń  #160;2024
pixel